Istina je prava novost.

Lombardi o odnosu posljednje trojice papa i komunikacije

Vatikan, (IKA) – Odnos posljednje trojice papa i komunikacije – nit je vodilja izlaganja koje je ravnatelj Tiskovnoga ureda Svete Stolice o. Federico Lombardi održao 27. siječnja u Toledu, u Španjolskoj, gdje je primio posebno odličje za priloge na “Radiju sveta Marija Toledo” i na biskupijskom televizijskom kanalu (Canal Diocesano de Tv).
Lombardi se u izlaganju, kako prenosi Radio Vatikan, osvrnuo na komunikativnu snagu gesta Ivana Pavla II., i to u vrijeme dok je bio mlad, kao i u starosti; na jasnoću sinteze i misli Benedikta XVI.; te izvanrednu karizmu komunikacije pape Franje, čija poruka dolazi do srca ljudi, te ga i zbog toga mediji pozorno prate u “zatvorenom krugu”, u nekoj vrsti saveza između njihove službe i Papina naviještanja. Istaknuo je i kako, premda se obraća gotovo isključivo na talijanskom i španjolskom jeziku, sadašnji Papa uspijeva odaslati vrlo važne poruke cijelomu svijetu, i to spontano, ne proučavajući, kako je rekao – “za stolom” novu strategiju komunikacije.
Što se tiče neposrednosti i uključivanja mnoštva, Papa “pozvan s kraja svijeta”, na istoj je crti kao Karol Wojtyla, Papa “pozvan iz jedne daleke zemlje”, koji je televiziju hrabro nazvao “blagoslovljenom”, koji je shvatio važnost suradnje medija za njegovu službu, te koji je snažnim prizorima na znakovitim mjestima – poput molitve na Zidu plača u Jeruzalemu, ili pak razgovora u zatvoru sa svojim atentatorom – sa svijetom komunicirao bolje nego izgovorenim ili napisanim riječima.
Veliki učitelj komunikacije, u oblicima i smjerovima koje možda nije uvijek lako ponuditi putem medija, ali koji zbog toga nisu manje važni, tim je riječima Lombardi opisao Josepha Ratzingera, te se prisjetio njegove bistre, staložene, dosljedne, sintetske misli, bez dvojbi i pometnje. Veličanstvene je vrhunce Benedikt XVI. dotaknuo u propovijedima, najvažnijem obliku komunikacije u životu crkvene zajednice. Odnos njemačkoga pape s medijima bio je obilježen lijepim ali i mučnim trenucima, rekao je Lombardi te posebno istaknuo poniznost i evanđeoski zanos kojim je papa Ratzinger odgovorio na kritike nakon povlačenja ekskomunikacije Lefebvreovim biskupima, ili pak pastoralni i dinamički pristup, u potpunom skladu s ovim današnjim, pape Franje, koji je Benedikt XVI. imao u suočavanju, u knjizi-inervjuu “Svjetlo svijeta”, s raspravom o moralnoj procjeni uporabe prezervativa.