Istina je prava novost.

Fra Bonaventuri Dudi uručena Medalja Grada Zagreba

Za zasluge i postignuća za hrvatsku duhovnost i kulturu

Zagreb, (IKA) – Za zasluge i postignuća za hrvatsku duhovnost i kulturu, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić uručio je u četvrtak 23. siječnja u zgradi Gradske uprave Medalju Grada Zagreba fra Bonaventuri Dudi, izvijestila je Služba za informiranje Ureda gradonačelnika.
U toj prigodi, gradonačelnik je dr. Dudi čestitao i 90. rođendan, te slavljeniku poželio da još dugo poživi na radost kršćanskog puka, braće franjevaca i naše Crkve, na ponos hrvatske Domovine i hrvatske kulture.
Jer, nastavio je gradonačelnik “Vi ste, kao naš najugledniji franjevac i nadahnuti propovjednik, bibličar i teolog, poliglot i sveučilišni profesor, prevoditelj i pjesnik, živeći od Riječi Božje, svojim plodovima srca i uma trajno zadužili hrvatsko društvo i našu kršćansku zajednicu”. Bandić je podsjetio na zasluge i plodove, inicijative i događaje koji se vežu uz Dudino ime.
No, ono što je nedvojbeno i nadaleko poznato: fra Bonaventura Duda najugledniji je franjevac hrvatskoga jezičnog područja, kako u Hrvatskoj tako i u Bosni i Hercegovini, jer je franjevačkom jednostavnošću i čovjekoljubljem, ljubavlju i dobrotom, uspio sabrati i udružiti bibličare, književnike, znanstvenike, najvrsnije prevoditelje i najodgovornije hrvatske muževe, i na taj način prirediti i objaviti prijevod cijele Biblije, tzv. Zagrebačke Biblije, koja je nastala u franjevačkom samostanu na Kaptolu, a do sada je izišla u petnaest izdanja i tiskana u višemilijunskoj nakladi, rekao je gradonačelnik te podsjetio kako je Duda i veliki promicatelj Drugoga vatikanskog koncila.
Zahvaljujući na medalji, Duda je gradonačelniku Bandiću darovao Zagrebačku Bibliju.
Riječ zahvale izrekao je i provincijal Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda fra Željko Železnjak, koji je gradonačelniku Bandiću uručio Medalju s likom fra Vendelina Vošnjaka.