Istina je prava novost.

Đakonsko ređenje u Splitu

Danas svijetu nedostaje ljubav prema bližnjemu i želja da se čini dobro za čovjeka, i upravo to želim tebi, fra Ivane, da svojim životom ugodiš Bogu i budeš na korist ljudima, poručio nadbiskup Barišić ređeniku Šimuncu

Split, (IKA) – Splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić je za vrijeme euharistijskog slavlja 12. srpnja u crkvi Gospe od zdravlja u Splitu, na naslov Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja za đakona zaredio fra Ivana Šimunca iz župe sv. Mihovila arkanđela iz mjesta Lišane Ostrovičke. “Ovo ređenje dar je Provinciji i našoj Crkvi. Dar je to koji moramo prepoznati, na njemu biti zahvalni i prihvatiti ga otvorena srca”, rekao je nadbiskup na početku misnog slavlja te pozdravio franjevce, župnike, odgojitelje, profesore, obitelj, rodbinu i prijatelje ređenika kao i sve okupljene vjernike. U slavlju, na kojem je pjevao Župni zbor Gospe od zdravlja, koncelebrirali su provincijal Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja fra Joško Kodžoman, vikar Provincije i župnik Gospe od Zdravlja fra Ante Udovičić, gvardijan fra Jakov Begonja, odgojitelj ređenika i profesor na KBF-u u Splitu fra Stipe Nimac koji je tumačio obred đakonskog ređenja te zajamčio da je kandidat prikladan za đakonsku službu. U homiliji nadbiskup je rekao kako se Josipa egipatskog može smatrati đakonom jer je u teškim, kriznim vremenima bio u službi bližnjega, a takav je mogao biti jer je poštovao čovjeka i bio vjeran Bogu. Ta slika sebedarja doseže svoj vrhunac u Isusu Kristu. “Nažalost danas se u svijetu događa negativan pomak. Pomak u zatvorenost, egoizam i sebičnost”, istaknuo je nadbiskup te pojasnio kako je čovjek zaboravio na bližnjega, gleda samo sebe i čini samo ono što njega zadovoljava i čini sretnim. “Ovo ‘ja’ nije nevažno, ali nije dovoljno. Danas svijetu nedostaje ljubav prema bližnjemu i želja da se čini dobro za čovjeka, i upravo to želim tebi, fra Ivane, da svojim životom ugodiš Bogu i budeš na korist ljudima”, poručio je ređeniku nadbiskup te nadodao da ga Bog šalje da bude svjetlo i njegov mudar i jednostavan svjedok u svijetu koji sve više postaje nehuman i u kojem ima previše vukove naravi. On ne želi da budemo zabrinuti već da se oslonimo na njegovu zaštitu, a ne na vlastite sposobnosti. “Uvijek imaj na umu da imaš puno toga za dati. Osmijeh, dobra riječ i uvažavanje osobe, sve su to velike stvari koje nedostaju čovjeku, a upravo to je jedna od uloga đakona, pomagati ljudima”, nastavio je nadbiskup, osvrćući se na riječi pape Franje koji neumorno ponavlja koliko je bitno biti blizak čovjeku.
Na kraju misnog slavlja, provincijal Kodžoman zahvalio je Bogu na daru vjere koja je potakla novozaređenog đakona Ivana da spremno služi narodu, Crkvi i Bogu. Fra Ivan Šimunac đakonsku službu obnašat će u župi sv. Ilije u Metkoviću.