Istina je prava novost.

Razgovor s kardinalom Bozanićem o aktualnim temama i o spolnom odgoju

"Hrvatska poznaje pogubnost ideologija nedavne prošlosti, stoga trebamo biti veoma oprezni kad nam se kao usput nameću nove ideologije… Godina vjere u vremenu nove evangelizacije sve vjernike potiče na bolje upoznavanje sadržaja kršćanske objave o čovjeku i dostojanstvu svake ljudske osobe"

Zagreb, (IKA) – O aktualnim temama i o spolnom odgoju u osnovnim i srednjim školama kardinal Josip Bozanić odgovarao je na pitanja mons. Ivana Miklenića, glavnog urednika Glasa Koncila. Doista se mnogo toga dogodilo, što nije dorečeno te treba očekivati da će se suočavanje s nastalim problemom nastaviti, a cjelokupno događanje otvorilo je niz sasvim novih pitanja, ističe mons. Miklenić u uvodu razgovoru s kardinalom.
Nametanje 4. modula zdravstvenog odgoja za kardinala Bozanića znak je da se njegovi zagovornici uopće ne žele suočiti s argumentima i da se boje argumentirane rasprave o tom pitanju. U javnosti se često banaliziraju teme sadržaja nametnutoga spolnog odgoja, a u stvarnosti se na odgojnom području “povlače potezi ideološke naravi”, rekao je kardinal.
Četvrti modul zdravstvenog odgoja ne poštuje ustavno pravo roditelja da izražavaju “vlastita mišljenja glede vrijednosnog usmjerenja svoje djece u javnim školama. Ne radi se, dakle, u prvom redu o odnosu Crkve i države, nego o odnosu državnih izvršnih vlasti i njezinih građana, u ovom slučaju roditelja”, ističe kardinal. “Žalosno je što se u našoj javnosti na više mjesta s omalovažavanjem, do mjere izrugivanja, govorilo o tom vlastitom pravu roditelja.”
Premda Crkva i država na institucionalnoj razini, preko svojih komisija, mogu rješavati pojedina međusobna otvorena pitanja, ipak, kada se radi pitanjima vezanim uz spolni odgoj u javnim školama, ona se “ne rješavaju bez roditelja, bez konsenzusa roditelja, a škola ne smije raditi protiv volje roditelja.”
Glede kritika na račun biskupa zbog njihovih istupa u javnosti kardinal ističe da biskupi u svom djelovanju imaju u vidu dobro svakog čovjeka. Kao pastiri promiču civilizaciju ljubavi te ćudoredna načela, braneći osnovna prava ljudske osobe i brinući se za spasenje duša. Politiziranje svega što biskupi izgovore znak je nedostatka želje za dijalogom. “Zaglušni i ljutiti monolog grijeh je prema ljubavi koja se očituje ponajprije u pažljivosti i poštovanju sugovornika, a taj grijeh razara tkivo društvenih odnosa”, rekao je kardinal Bozanić.
“Papa Benedikt XVI. nedavno je govorio o pogubnosti antropološke revolucije koja se stubokom protivi kršćanskoj antropologiji, kao i velikim monoteističkim religijama.” Radi se o rodnoj ideologiji koja je “u dubokoj suprotnosti s kršćanskom antropologijom koja se temelji na objavljenoj istini da je Bog stvorio čovjeka kao muško i žensko. Dvojnost muškoga i ženskoga sržna je za ljudsko biće. Ako nje nema, nego je dana na izbor, dolazi u pitanje i obitelj kao naravna datost, a djeca gube svoje mjesto, dostojanstvo i prava.”
Kardinal ističe: “Hrvatska poznaje pogubnost ideologija nedavne prošlosti, stoga trebamo biti veoma oprezni kad nam se kao usput nameću nove ideologije… Godina vjere u vremenu nove evangelizacije sve vjernike potiče na bolje upoznavanje sadržaja kršćanske objave o čovjeku i dostojanstvu svake ljudske osobe.”
Cijeli razgovor može se pročitati na mrežnoj stranici Zagrebačke nadbiskupije.