Vjernici Krčke biskupije hodočastili u domovinu bl. Ivana Pavla II.
Vjernici Krčke biskupije u Poljskoj
Krk (IKA )
Krk, (IKA) – Vjernici Krčke biskupije, njih 319, sudjelovali su od 12. do 16. listopada na biskupijskom hodočašću u Poljsku, domovinu blaženoga pape Ivana Pavla II., da bi se “na izvorima života bl. Ivana Pavla, njegova odrastanja i služenja u Crkvi i sami napajali”, kako je u pismu hodočasnicima napisao krčki biskup Valter Župan koji zbog zdravstvenih smetnji nije osobno mogao voditi vjernike. Stoga je hodočasnike vodio generalni vikar mons. Anton Valković, a putovalo je i 12 svećenika. Hodočasnici su krenuli u sedam autobusa sa Cresa, Krka, Lošinja, Paga i Raba da bi nakon cjelodnevnog putovanja stigli u kraljevski grad Krakov, gdje su bili smješteni tijekom prve polovice svog boravka u Poljskoj. Trosatni posjet nacističkom koncentracijskom logoru Auschwitz svim je hodočasnicima ostavio dubok dojam – na mjestu goleme količine zla i mržnje još jasnije postaje koliko je neizmjerno Božje milosrđe i praštanje. Kao kontrast jutru provedenom u logoru smrti, poslijepodne su hodočasnici posjetili svetište Božanskog milosrđa koje je posvetio papa Ivan Pavao II. 2002. godine i tom prilikom istaknuo da “svuda gdje vladaju mržnja i želja za osvetom, potrebno je Božje milosrđe, kako bi donijelo mir”. Hodočasnici su posjetili i kapelicu samostana milosrdnih sestara, u kojoj počivaju zemni ostaci svete Faustine Kowalske preko koje je Gospodin prenosio svijetu veliku poruku Božje milosti i pokazivao uzor kršćanske savršenosti. U Svetištu Božanskoga milosrđa hodočasnici su prisustvovali pokorničkom bogoslužju s prilikom za osobnu ispovijed, a misu je predvodio preč. Anton Toljanić. U propovijedi je pokazao kako Bog uvijek u povijesti kad je najteže pokazuje svoje milosrđe i ono pobjeđuje. Tako je i sv. Faustina poslužila Bogu za velika djela – umrla je neposredno pred Drugi svjetski rat, ali je potaknula rijeku milosrđa koja će pobijediti zlo ljudskog srca.
Drugi dan hodočašća započeo je razgledavanjem Krakova u kojem je Karol Wojtyla bio biskup. Budući da je hodočasnike na ovo putovanje u Poljsku pratio i pavlin o. Krištof Rodak posjet Krakovu zaključen je u pavlinskom samostanu i crkvi u kojoj je ubijen sv. Stanislav, biskup i mučenik. Sljedeća točka putovanja bilo je rodno mjesto bl. Pape Ivana Pavla II., Wadowice, gdje su u crkvi blaženikova krštenja hodočasnici iz Krčke biskupije obnovili svoja krsna obećanja i molili da milosni dar Božji, darovan po krštenju, svakodnevno rasplamsavaju novim žarom. Predvoditelj euharistijskog slavlja preč. Franjo Velčić u propovijedi je istaknuo da se papa Wojtyla rado vraćao na to mjesto, kleknuo pred krstionicu i molio. Papa Benedikt VI., prilikom posjeta crkvi u Wadowicama, rekao je da za shvaćanje života i službe Ivana Pavla II. treba posjetiti njegov rodni grad gdje sve ima početak. Vrhunac hodočašća dogodio se u svetištu Majke Božje u Čenstohovi, hodočasničkom mjestu pobožnosti, molitve i traženja, gdje je i blaženi Papa često stajao zagledan u lik Crne Gospe na Jasnoj Gori. Križni put prema apostolskom pismu bl. Pape Ivana Pavla II. “Spasonosno trpljenje” predvodio je krčki župnik Robert Zubović. Nakon toga ih je o. Krištof upoznao sa svetištem i njegovom poviješću, te značajnim događajima iz prošlosti poljskog naroda koji su često bili povezani uz Jasnu Goru.
Misu u kapeli Čudotvornog lika Majke Božje predvodio je generalni vikar mons. Anton Valković u koncelebraciji s ostalim svećenicima, s nakanom za život, obitelj, mlade i djecu. U propovijedi je mons. Valković usporedio evanđelje o svadbi u Kani Galilejskoj s dolaskom hodočasnika iz Krčke biskupije u Čenstohovu. Posljednjeg dana hodočašća rano ujutro hodočasnici su sudjelovali na misi u kapelici Čudotvornog lika koja je služena na poljskom jeziku, a na hrvatskom su pročitani drugo čitanje i evanđelje. Tako su u zajedništvu s vjernim poljskim narodom krčki hodočasnici stigli do kraja svog boravka u svetištu na Jasnoj Gori, a putujući prema domovini su molili i pjevali, ali i razmišljali o svemu što su vidjeli i doživjeli.