Istina je prava novost.

Nacionalna ultreja Kursilja iz republika Hrvatske i BiH

Zadar, (IKA) – Nacionalna ultreja, molitveno-svjedočki susret članova Kursilja iz cijele Hrvatske i BiH pod geslom “Zajedno u Kristu – Da naša radost bude potpuna” održan je 24. rujna u pastoralnom centru Uznesenja BDM na Belafuži u Zadru.
Don Andrija Vrane, odgovorni za Kursiljo u cijeloj Hrvatskoj, održao je nagovor o temi “U revnosti budite hitri, u duhu gorljivi, Gospodinu služite! Don Andrija je potaknuo na gledanje istinske povijesti svog života Božjim očima. “Temeljni čovjekov grijeh je ne spoznati Boga kao Boga, a sebe kao njegov dar. Božji pogled je svjetlo koje čovjeka čini svjesnim vlastite tame. U dodiru s Bogom kao svjetlom čovjek sebe doživljava kao tamu. Razmišljati o tamama ne znači meditirati o nečem dalekom, nego nečem što je u nama, stvarnost koja nas vreba iz zasjede”, rekao je don Andrija, istaknuvši da je svjetlo koje je obasjalo Pavla omogućilo da on najprije vidi sebe. Spoznajom Sina promijenio je svoj nutarnji stav, punina Krista poništava sva njegova dotadašnja vrednovanja.
Održan je i rad u skupinama, a susret je animirao zbor mladih iz Kaštel Novog, u kojem svira pet sestara Butić. O utjecaju Kursilja na njihov bračni i obiteljski život svjedočili su i Mirjana i Miroslav Bambir, roditelji 11 djece iz Garešnice, Ivana i Marino Jurjević iz Zadra, Blaženka i Miroslav Kadija iz Zagreba, Darinka i Zdravko Kutnjak, roditelji četvero djece iz Varaždina, Štefica i Mijo Vrkašević iz Đeletovaca. Iz Posušja su svjedočili Branko Miličević, Veselko Miličević i Branka Protrka, a o aktivnostima Kursilja na Krapnju u susretima za krizmanike, studente i radničku mladež govorila je Marija Selak iz Varaždina. Istaknula je da joj je Kursiljo omogućio doživjeti Boga u odnosu s bližnjima; drugi joj pomaže micati “kamenje” teških situacija u životu, a plodovi se ostvaruju u zajedništvu rada, razgovora i molitve.
Ultreja je završena svečanim misnim slavljem u crkvi Uznesenja BDM na Belafuži u Zadru koju je predvodio generalni vikar Zadarske nadbiskupije don Milivoj Bolobanić. “Duhovni pokreti u laičkim krugovima znak su da je i danas prisutan Duh Sveti. Cilj je unutarnja obnova Crkve, a odgovornost za poslanje Crkve zadaća je svakog člana Božjeg naroda, ne samo biskupa i svećenika”, rekao je don Milivoj, istaknuvši da su prema Koncilu pokreti novi duhovi za cijelu Crkvu. Smatra da su ljudi u pokretu poput Kursilja zreli kršćani koji grade Crkvu kao zajedništvo. Poželio je da i taj susret bude poticaj na radost svjedočenja Krista u našem vremenu, a ultreja na korist članova Kursilja i cijele Crkve.
Na kraju mise svjedočio je Robert Tomić iz Posušja; nakon odlaska na Kursiljo pristupio je sakramentu ispovijedi, ostavio se poroka kocke i otac je četvero djece koji živi redoviti sakramentalni život. Jako je talentiran u izradi križeva, motiva raspetog Isusa od drva, pa je jedan takav križ darovao župi na Belafuži, a drugi koordinatorici europskog vijeća Kursilja Christini Galwas.
Nakon mise ispred crkve na Belafuži održan je kulturni program koji je predstavio hrvatsku folklornu baštinu.