Istina je prava novost.

Vinkovci: Predavanje o nasilju u obitelji

Vinkovci, (IKA/TU) – Ciklus tjednih predavanja o obiteljskim temama koji organizira župa Presvetoga Srca Isusova iz Vinkovaca nastavljen je u 29. svibnja četvrtim izlaganjem dipl. pedagoginje Kate Piršljin iz Vinkovaca na temu “Nasilje u obitelji”.
Predavačica je najprije definirala pojam nasilja u obitelji i predstavila tri osnovna oblika u kojima se javlja: psihičko, tjelesno i ekonomsko nasilje. Istaknula je da u obitelji kako žrtva nasilja, tako i nasilnik može biti bilo koji njezin član, a zlostavljači su najčešće u djetinjstvu i sami trpjeli zlostavljanje. Nije uvijek lako prepoznati da je neka osoba izložena nasilju u obitelji, ali postoje određeni znakovi koji na to upućuju, istaknula je Piršljin.
Najvidljiviji su fizički znakovi zlostavljanja na tijelu, no i razni drugi oblici ponašanja: poput povlačenja osobe u sebe i distanciranja od okoline, napetosti, depresije, straha, poremećaja prehrane, alkoholizma i sl. sugeriraju da je možda riječ upravo o žrtvi nasilja. Budući da prema istraživanju u Hrvatskoj od obiteljskog nasilja najviše trpe žene, čak 74 % svih zlostavljanih osoba u obitelji te djeca (16%), pedagoginja Piršljin u daljnjem izlaganju posvetila se upravo njima.
Istaknula je strah, sram, ekonomsku ovisnost, brigu o djeci, rodbinu, dužnosti i odgovornost kao razloge zbog kojih žene ostaju u vezama s nasilnicima, a dala je i brojne savjete kako prepoznati potencijalnog nasilnika prema njegovu ponašanju. Nasilje nad djecom javlja se kao fizičko zlostavljanje te emocionalno ili fizičko zanemarivanje, istaknula je. Posljedice se odražavaju na djetetov intelektualni, socijalni i cjelokupni mentalni razvoj, a također se može prepoznati po brojnim znakovima koje je predavačica navela.
Visokorizične obitelji za zlostavljanje ili zanemarivanje djece su one u kojima su jedan ili oba roditelja kao djeca imali problematično djetinjstvo ili su bili žrtve nasilja. Koji su psihotični, skloni alkoholu i drogama, koji su dobili dijete iz neželjene trudnoće, premladi su i nezreli, s lošim prihodima itd. Vlada Republike Hrvatske prepoznala je nasilje u obitelji kao veliki problem i pokrenula nacionalnu kampanju za borbu protiv njega. Moralnu obvezu prijavljivanja takvoga nasilja ima svaki pojedinac, a zakonsku zdravstveni djelatnici, psiholozi, socijalni radnici, kao i svi u odgojno-obrazovnim ustanovama, istaknuto je na kraju predavanja.