Istina je prava novost.

Hodočašće starohrvatskoj crkvi Sv. Spasa na vrelu Cetine

Vrlika, (IKA) – Hodočasničkom misom ispred starohrvatske crkve Svetoga Spasa na vrelu Cetine, koja pripada vrličkoj župi Gospe Ružarice, u subotu 28. svibnja proslavljen je Sveti Spas, koji se tradicionalno slavi u prvu subotu po Uzašašću Gospodinovu – Spasovu, a koji kao svoj dan slavi i općina Civljane. Na svečanom prijepodnevnom euharistijskom slavlju okupilo se gotovo 800 vjernika, a koncelebraciju s 14 svećenika predvodio ga je dr. fra Luka Tomašević, profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Splitu. Okupljeno hodočasničko mnoštvo i brojne svećenike na početku misnog slavlja pozdravio je župnik fra Josip Gotovac, istaknuvši značenje toga hodočašća starohrvatskoj crkvi Sv. Spasa u Cetinu za Vrličane, ali i za vjernike ponajprije iz cetinskoga i kninskoga kraja. Kazao je da crkva Sv. Spasa, kao i staro groblje oko nje, bude strahopoštovanje. Ona je tu na vrelu rijeke Cetine već u 9. stoljeću. Spomenuo se povijesti kraja, koja je bla burna i teška, od davnina sve do naših dana.
Ophod na čelu s procesijskim križem koji je nosilo desetak “čuvara Isusova groba” u vrličkoj narodnoj nošnji prošao je oko crkve i drevnoga groblja, zaustavivši se na polovici puta da bi se blagoslovila polja i loze, a zazivima i prošnjama od Boga izmolio blagoslov uroda. Euharistijsko slavlje nastavljeno je ispred crkve, a uveličao ga je mješoviti zbor splitske župe Gospe od zdravlja pod ravnanjem mo fra Stpice Grgata. Propovjednik je istaknuo kako “moderni čovjek luta bespućem svoga života i ne nalazi odgovor na životna pitanja. Mnogi zato bježe u potragu za smislom tražeći ga ondje gdje ga neće naći. Jedini koji daje pravi odgovor na sva životna pitanja čovjeka je Isus Krist, naš Spasitelj”, kazao je fra Luka, dodavšikako bez Boga nema radosti ni budućnosti, a samo ljudi koji poznaju žrtvu znaju osmisliti budućnost. Nakon svečanog blagoslova i pozdrava Domovini “Lijepom našom” uz čestitke župnika načelniku općine Civljane Jakovu Gutiću, nastavljeno je druženje uz vrelo Cetine.
Starohrvatsku crkvu Sv. Spasa sagradio je i u unutrašnjosti uresio kninski župan Gastika, majka Nemira i sinovi. Sačuvan je dio natpisa Salvator – Spasitelj na dijelu kamene oltarne pregrade. Njezin četverostrani zvonik, najstariji je sačuvani poznati starohrvatski zvonik na području matične hrvatske države. Arheološka istraživanja pokazala su i da je u nadogradnji crkve u 13. i 14. st. u luku bio ugrađen i ulomak s ranosrednjovjekovnim hrvatskim pleterom. Crkva s impozantnim zvonikom je konzervirana. Na prostoru oko crkve nađeno oko 1100 grobova s vrijednim nalazima, nakitom, oruđem, posuđem, a nekoliko grobova i u samoj crkvi. Groblje je bilo u upotrebi do 16. st. Oko crkve nađeno je oko 800 stećaka.