U opsežnom djelu od 1430 stranica autor u sklopu četiri cjeline razjašnjava teološko nazivlje i druge opće pojmove koji su u vezi s kršćanstvom i kršćanskom teologijom
U izdanju Nakladničke kuće “Prometej” iz Zagreba iz tiska je nedavno izašla knjiga “Ekumenska trilogija. Istočni kršćani, pravoslavni, protestanti” autora dr. Juraja Kolarića.
U tom opsežnom djelu od 1430 stranica autor u sklopu četiri cjeline (Temeljne teološke odrednice, Razjedinjeno kršćanstvo, Ekumenska propedeutika, Appendix oecumenicus: Novi religiozni pokreti) razjašnjava teološko nazivlje i druge opće pojmove koji su u vezi s kršćanstvom i kršćanskom teologijom, tumači razjedinjeno kršćanstvo, razloge razmirica i unutarnje podjele kršćana, predstavlja prirodne religije, zatim crkve koje su nastale u 19. i 20. stoljeću, kao i nove religiozne pokrete poput new agea, te pojašnjava pojedina pitanja ekumenske propedeutike, posebno se osvrćući na hrvatsku ekumensku baštinu. U posebnom dodatku “Ekumenska trilogija” donosi sve ugovore vjerskih zajednica i RH te rječnik temeljnih teoloških pojmova i značajnijih osoba.
Temelji toga vrijednog dijela nastajali su u rubrici “Ekumensko upoznavanje” (1970-76) mjesečnika Veritas, koja je bila povjerena dr. Kolariću. Nakon prikupljanja objavljenih članaka te nadopune novim sadržajima i znanstvenom građom, nastale su tri knjige: “Istočni kršćani” (objavljena 1982. ), “Pravoslavni” (1986.) i Kršćani na drugi način (1975.) Najnovije dopunjeno i prošireno “Prometejevo” izdanje objedinilo je spomenuta djela dr. Kolarića, a važno je napomenuti da je većina vjerskih i crkvenih zajednica registriranih u Republici Hrvatskoj svojim sugestijama i dostavljanjem podataka sudjelovala u obogaćivanju tog izdanja. Kako se navodi u predgovoru, želja je da se tim djelom pridonese međusobnom zbližavanju i boljem razumijevanju svih kršćana na ovim prostorima.
Juraj Kolarić redovni je profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i ugledni teološki stručnjak za interkonfesionalne odnose i ekumenizam. Predaje i vodi postdiplomske studije u Njemačkoj, u Papinskom zavodu Georgianumu, na Hrvatskim studijima, te na Filozofsko-teološkom fakultetu Družbe Isusove u Zagrebu. Predaje kolegije Opća crkvena povijest, Sakralna umjetnost i Latinski jezik. Od 1977. do 1991. obavlja dužnost tajnika Vijeća za ekumenizam.
Redovni je član Europske akademije znanosti i umjetnosti (Salzburg) od 1991. Od 2000. godine predstojnik je Ureda za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije. Suradnik je u Hrvatskom leksikonu, Religijskom leksikonu, Suvremenoj katoličkoj enciklopediji te Hrvatskoj enciklopediji. (ika-dl)