Istina je prava novost.

Svečano predstavljena monografija župe Sveta Marija u Međimurju

Biskup Culej istaknuo je kako je knjiga dar svim župljanima, sadašnjim i posebice budućim naraštajima, jer će ostati sačuvana povijesna duhovna ostavština mjesta kojem se u prošlim vremenima često skidao atribut “sveta”

Iz tiska je početkom svibnja izišla monografija župe Sveta Marija u Međimurju, autora vlč. prof. Andrije Lukinovića i župnika Pavla Markača. Svečano predstavljanje održano je 11. svibnja u Svetoj Mariji u nazočnosti varaždinskog biskupa Marka Culeja, koji je uoči predstavljanja predvodio misno slavlje u tamošnjoj hodočasničkoj župnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije.

To je već četvrta župna monografija koju je potaknuo Pavao Markač, jer je sudjelovao u izdavanju monografija župa u kojima je službovao – Svetog Đurđa i Nedelišća te rodnog Goričana. Biskup Culej istaknuo je na predstavljanju kako je knjiga dar svim župljanima, sadašnjim i posebice budućim naraštajima jer će ostati sačuvana povijesna duhovna ostavština mjesta kojem se u prošlim vremenima često skidao atribut “sveta”. Zahvalio je i čestitao župniku i ostalim suradnicima na hvale vrijednom pothvatu. Varaždinski biskup ujedno je autor predgovora monografije u kojem ističe želju da ona pomogne porastu svijesti kako bi se s još više ljubavi cijenilo i sačuvalo duhovno, kulturno i umjetničko blago što nam ga je prošlost podarila.

Sadržaj monografije predstavio je sam autor prof. Lukinović, arhivski savjetnik Hrvatskoga državnog arhiva u Zagrebu, koji je istaknuo kako je želja bila sačuvati od zaborava bogatu i burnu povijest jedne župe, utemeljene 1789. g., koja se diči jednom od najljepših crkava – hodočasničkom crkvom Uznesenja Marijina. Župu čine mjesto Sveta Marija i filijala Donji Mihaljevec, no povijest župe dosad nije bila cjelovito obrađivana.

Ipak, kako ističu autori monografije, srednjovjekovna povijesna zbivanja zajednička su za čitavo Međimurje, dok se od 17. stoljeća razvoj župa prati kroz Kanonske vizitacije. Prilikom izrade monografije, autori su se služili vizitacijama i spisima Duhovnog stola u Zagrebu, dok je župni arhiv većim dijelom nestao. Također nije sačuvana ni stara Spomenica župe, dok je novu Spomenicu počeo voditi prijašnji župnik preč. Lovro Galić, koji je bio župnikom od 1950. do 1998.

Pa ipak, monografija na 300-njak stranica donosi opširni prikaz povijesti ovog dijela Hrvatske i Međimurja, osnutak župe i Varaždinske biskupije, iscrpno opisuje sakralne objekte, prikazuje duhovna zvanja te govori o vjerskom životu nekad i danas. Ujedno opisuje samo mjesto i općinu Sveta Marija te donosi prateće svjetovne sadržaje. Govoreći o važnosti izdavanja monografija, prof. dr. Zvonimir Bartolić istaknuo je kako je svetomarska monografija djelo nepobitne vrijednosti – mala mjesna enciklopedija koja će služiti na čast, ponos te nadasve na korištenje svim sadašnjim i nadolazećim naraštajima. Na predstavljanju su govorili i aktivna župljanka dr. Anđela Frančić te župnik Markač. (ika-mjv)