"Mediji – nositelji ili stvaratelji istine?"
Tribina za mlade grada Splita
Split
Tribina za mlade grada Splita
Split, (IKA) – Ured za pastoral mladih Splitsko-makarske nadbiskupije nastavio je s mjesečnim susretima mladih Splita i okolice trećom srijedom u mjesecu. Susret na temu “Mediji – nositelji ili stvaratelji istine?” upriličen je u srijedu 16. ožujka u Nadbiskupskom sjemeništu u Splitu. Današnji svijet je na jedan poseban način uronjen u medije i bez njih bi bio nezamisliv. Za posljedicu to ima činjenicu da mediji igraju veliku ulogu u našim životima. No, što su to mediji? Možda je bolje pitanje: što bi mediji trebali biti? Je li se mediji danas u informiranju doista trude biti objektivni? Kakva je uloga medija u formiranju (odgoju)? Kako se mediji danas odnose prema istini? Stvaraju li mediji istinu? Kakav je odnos medija i Crkve? Koje su to dobre strane medija a koje su opasnosti? Sve su to pitanja o kojima su mladi razmišljali na susretu koji je cjelovito osmišljen na način medija, a odgovore na ta pitanja nastojao im je ponuditi gost predavač teolog, novinar i kolumnist Ivan Ugrin.
Izlaganje teme bilo je u obliku razgovora voditelja i gosta (kao u emisiji Nedjeljom u dva) pod nazivom “Srijedom oko devet”. Govoreći iz svoga dvadesetogodišnjeg novinarskog iskustva, Ugrin je istaknuo kako su mediji sredstva komuniciranja, sredstva pomoću kojega se ljudi zbližavaju, sredstva informacija ali i formacija na način da se ljudima prenesu sadržaji koji nisu samo senzacije. Nalazimo se u jednom stresnom i teškom razdoblju kojemu uvelike pridonose i mediji, koji iz želje za profitom nerijetko iskrivljuju činjenice i stvaraju neke svoje istine. Podsjetio je na “medijske mogule” koji kažu da je istina samo ono što oni objave, tako bude puno laži koje je poslije teško ispraviti i demantirati. U tom je svjetlu upozorio kako su mediji jako “oružje” te da nisu samo “sedma sila” nego i prva, a mlade je potaknuo da mudro izabiru ono što je dobro. Isus je sam rekao da su sinovi ovoga svijeta lukaviji od sinova svjetla, ali je jednako tako poručio: budite i vi mudri kao zmije i bezazleni kao golubovi. Mediji bi se trebali truditi biti objektivni i razboriti, trebali bi biti nositelji istine i tražiti istinu kao najvažniji motiv bez kojega nema pravoga uvida u stanje stvari. Tu ulogu, istaknuo je predavač, savjesno vrše crkveni mediji koji prenose istinu koju je Isus Krist ostavio Crkvi.
Govoreći o odnosu Crkve i medija te o prijenosu crkvenih vijesti u svjetovnim medijima istaknuo je da je to najčešće intonirano senzacionalistički. “Nije lako podnijeti napade, ali potrebno je argumentirano odgovarati. Crkva treba mudro koristiti sve mogućnosti koje pružaju sredstva društvenih priopćavanja. I ovu tribinu vidim u tom vidu”, poručio je Ugrin. Nakon kratkog filma koji uvodi u predstavljanje predavača, uslijedio je razgovor unutar kojeg se prikazala kratka powerpoint prezentacija o medijima. Film, koji je imao oblik priloga, htio je pokazati kako mediji imaju moć potpuno iskriviti sliku o nekoj osobu pa tako nekoga dobroga pokazati u lošem svijetlu, a nekog negativca prikazati kao uzora. Nakon razgovora i pjesme, koju je predvodio VIS Gospa od Milosti iz župe Sv. Jeronima, Kaštel Gomilica, uslijedila su pitanja mladih. Prikazana je i reklama za susret mladih koju je, također, pripremilo “Hrvatsko nadzemlje”, a uslijedile su obavijesti u obliku vijesti kojima su dali ime “Duhovna prognoza” i “Duhovni trening”. Susret je završio kratkom meditacijom te druženjem uz piće i svirku.