Istina je prava novost.

PREDSJEDNICI EUROPSKIH BK O PROCESU EUROPSKE INTEGRACIJE

Godišnja plenarna skupština Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE) održana je od 19. do 22. listopada u Louvainu u Belgiji, na poziv predsjednika Belgijske biskupske konferencije nadbiskupa Malinesa-Bruxellesa kardinala Godfrieda Danneelsa.

Godišnja plenarna skupština Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE) održana je od 19. do 22. listopada u Louvainu u Belgiji, na poziv predsjednika Belgijske biskupske konferencije nadbiskupa Malinesa-Bruxellesa kardinala Godfrieda Danneelsa. Skupštinom je predsjedao predsjednik CCEE-a praški nadbiskup kardinal Miloslav Vlk. Na skupštini su sudjelovali svi članovi CCEE-a, 34 predsjednika europskih biskupskih konferencija među kojima i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije zagrebački nadbiskup Josip Bozanić te predsjednik BK BiH vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić. Temeljna je zadaća CCEE-a osnažiti i produbiti kolegijalnost biskupa cijele Europe putem bilateralne i multilateralne suradnje na području pastorala među zemljama europskog kontinenta.
Duboko zabrinuti nasiljem na Bliskom istoku, kaže se u priopćenju objavljenom nakon skupštine CCEE-a, predsjednici europskih biskupskih konferencija izrazili su nadu da će u najskorije vrijeme biti ponovno vraćeni uvjeti za mirni suživot i da će sukobljene strane dogovoriti status grada Jeruzalema kojim će se poštivati prava triju monoteističkih religija.
U središtu radova skupštine bila su pitanja vezana uz proces europske integracije. U poruci upućenoj okupljenim biskupima Papa je potaknuo vjernike da posvijeste odgovornost za davanje vlastitog prinosa “smislu” i “viziji” europske izgradnje.
Na plenarnoj se skupštini raspravljalo i o nacrtu Povelje o ljudskim pravima Europske unije. Predsjednici europskih biskupskih konferencija u posebnoj su Izjavi iznijeli vlastita razmišljanja vezana uz Povelju. Izražavajući zadovoljstvo najvećim dijelom Povelje, biskupi ipak ističu kako su neke formulacije nepotpune i potpuno neprihvatljive. Osim što ističu da se u tekstu nigdje ne spominje Bog, biskupi posebno kritiziraju činjenicu da se u Povelji zabrana kloniranja ljudskih bića odnosi samo na reproduktivno kloniranje. Predsjednici europskih biskupskih konferencija također kažu kako tekst, razlikujući “pravo na ženidbu” od “prava na formiranje obitelji”, namjerava ozakoniti različite oblike bračnih zajednica, nazivajući ih obiteljima. Biskupi kritiziraju i dio teksta u kojem se Crkvama i vjerskim zajednicama kao takvima ne priznaje njihov vlastiti pravni i institucionalni značaj.
Biskupi su imali priliku razgovarati s najvišim predstavnicima europskih institucija koji su ih izvijestili o trenutnom stanju procesa proširenja Europske unije i pothvatima usmjerenim pomirenju i demokratskom razvoju zemalja jugoistočne Europe. Na plenarnoj je skupštini izražena želja za produbljenjem dijaloga među europskim Crkvama i institucijama. Na tome području izražen je zahtjev za tješnjom suradnjom CCEE-a i ComECE-a, odnosno Vijeća biskupskih konferencija zemalja Europske unije sa sjedištem u Bruxellesu. Skupština je ujedno bila i prigoda za prvu razmjenu iskustava o Velikom jubileju 2000. Predsjednici europskih biskupskih konferencija jednodušno su izrazili svoju zahvalnost Talijanskoj biskupskoj konferenciji, gradu Rimu, biskupijama, župama i obiteljima u Italiji na srdačnom prijemu tisuća mladih koji su se iz cijeloga svijeta okupili u kolovozu ove godine u Rimu. Srdačna gostoljubivost pridonijela je da se susret mladih preobrazi u snažno iskustvo vjere. Posebnu zahvalnost biskupi su izrazili papi Ivanu Pavlu II. zbog njegova jedinstvenog i osobnog svjedočenja kao i kršćanskim pokretima i zajednicama koje su bitno pridonijele uspjehu toga Svjetskog dana mladeži.
Druga važna točka ovogodišnjeg susreta bila su ekumenska pitanja. Biskupi su upoznati s pripremama za prvi ekumenski susret u novome tisućljeću koji će se održati od 17. do 22. travnja 2001. u Strasbourgu u Francuskoj a priređuje se u suradnji s Konferencijom europskih crkava (KEK). Oni su također razgovarali o projektu “Charta Oecumenica za suradnju među Crkvama u Europi”, plod zajedničke suradnje CCEE-a i KEK-a te izrazili nadu da će taj tekst biti korisno sredstvo za produbljenje ekumenskog dijaloga. Prvi nacrt toga dokumenta pobudio je brojne rasprave kako među europskim biskupskim konferencijama tako i među Crkvama članicama KEK-a. Plenarna je skupština izrazila radost zbog višegodišnje suradnje s KEK-om na različitim pastoralnim područjima.
Na skupštini je odlučeno da se 2002. godine održi X. simpozij europskih biskupa na temu “Vjera mladih u svjetlu promjena vrijednosti u Europi”. Simpozij će se vjerojatno održati od 24. do 28. kolovoza u Rimu, a u njegovu će radu sudjelovati 150 biskupa te skupina mladeži.
Na plenarnoj je skupštini također razmotreno djelovanje CCEE-a u protekloj godini te su prihvaćena izvješća različitih komisija: za pastoral zvanja, za katehezu, za okoliš, za selilaštvo, za medije te za islam u Europi. Na skupštini su određene i središnje točke djelovanja Vijeća u idućoj godini. Sudionici skupštine boravili su u subotu 21. listopada u službenom posjetu katoličkom sveučilištu u Louvainu.
Iduće plenarno zasjedanje CCEE-a održat će se od 18. do 19. travnja iduće godine u Strasbourgu, u tijeku održavanja spomenutoga ekumenskog susreta. (ika-sa)