Istina je prava novost.

Maturanti katoličkih klasičnih gimnazija u Požegi i Virovitici na hodočašću u Rimu

Požega/Virovitica, (IKA) – Prva generacija maturanata katoličkih klasičnih gimnazija u Požegi i Virovitici s ravnateljima Pavlom Filipoviće i Ivicom Šohom te razrednicima uputila se na maturalno hodočašće u Rim od 4. do 10. rujna. Uz Rimu će posjetiti i Padovu, Firencu, Napulj i Pompeje te Sienu. Pridružio im se i požeški biskup Antun Skvorčević te je 6. rujna s njima slavio središnju hodočasničku euharistiju na Grobu sv. Petra u kripti njegove bazilike u Rimu. Učenici i svećenici na čelu s biskupom prošli su u procesiji kroz baziliku Sv. Petra u kriptu. Biskup im je u pozdravu kazao kako se raduje što s prvom generacijom maturanata katoličkih gimnazija Požeške biskupije može biti na tako snažnom mjestu kao što je Grob sv. Petra koji na svoj načini povezuje dvadeset stoljeća kršćanstva i četrnaest hrvatskih stoljeća. Istaknuo je da nisu došli tek na izlet kojem je cilj diviti se prirodi ili nekom povijesnom mjestu i zabaviti se, nego da su došli na hodočašće, na kojem se nutarnjom snagom srca, vjerom i ljubavlju dokučuju dubinske odrednice povijest i postaje njihovim sudionikom.
Biskup je u homiliji podsjetio maturante na čudesnost dvotisućljetnog trajanja Crkve kao Božjeg djela. Istaknuo je da je mala grupica Isusovim učenika na čelu s Petrom i Pavlom bila u Rimu progonjena i ubijana te da se njihovo djelo činilo bezizglednim naspram imperijalnog Rima moćnog u bogatstvu, pravu, književnosti, vojsci i organiziranosti društva. Ali, spomenuo je biskup, ta skupina Isusovih učenika duhovnom snagom pobijedila je Rim koji se moralno potrošio, u sebi urušio i nestao a Isusovo djelo, Crkva nerazorivo traje već dva tisućljeća, jača od ljudskih nemoći, te i danas gotovo dvije milijarde ljudi vjeruje Isusu Kristu. Biskup je pozvao maturante da dok razgledavaju Rim razmisle o tim činjenicama i provjere što u svom životu žele postići, kako ga i s kime izgraditi da on bude uspješna stvarnost. Potaknuo ih je da se vjerničkim mladenačkim opredjeljenjem čvrsto smjeste u Isusovo zajedništvo Crkve te s njime budu jači od svih svojim slabosti, teškoća i neuspjeha. Poželio je da ih na tom putu prati zagovor sv. Petra.
Na završetku slavlja biskup Škvorčević je maturante ohrabrio da za vrijeme svoga boravka budu zauzeti tražitelji Isusova lica, baš kao nekadašnji Hrvati koje je Dante opisao u svojoj Božanskoj komediji. Svi su se potom uputili na grob pape Ivana Pavla II., gdje je biskup kratko podsjetio na njegov veliki doprinos u priznanju hrvatske samostalnosti i spomenuo da je on utemeljitelj Požeške biskupije, bez kojega ne bi bilo ni gimnazija koje oni pohađaju.