Papina kateheza na općoj audijenciji
Vatikan
Govoreći o srednjovjekovnom filozofu i teologu Ivanu iz Salisburyja Papa još jednom osudio zakone koji dopuštaju pobačaje i eutanaziju, jer vrijeđaju ljudsko dostojanstvo
Vatikan, (IKA) – U tijeku današnje opće audijencije papa Benedikt XVI, koji se osvrnuo na značenje i ulogu srednjovjekovnog monaha Ivana iz Salisburya, još je jednom osudio zakone koji dopuštaju pobačaje i eutanaziju jer vrijeđaju ljudsko dostojanstvo. Političarima je preporučio da sprječavaju diktaturu relativizma.
Upozorio je i na opasan jaz između razuma, koji ima zadatak otkriti etičke vrijednosti vezane uz dostojanstvo ljudske osobe, i slobode, koja ima zadaću te vrijednosti prihvatiti i promicati, a što se primjećuje u nekim krajevima. Možda bi nas Ivan iz Salilsburyja podsjetio da su u skladu s pravednošću samo oni zakoni koji štite svetost ljudskog života i odbacuju dopuštenost pobačaja, eutanazije i slobodnih genetskih eksperimentiranja, oni zakoni koji poštuju dostojanstvo braka između muškarca i žene, koji se nadahnjuju na ispravnoj laičnosti država – laičnosti koja uvijek podrazumijeva očuvanje vjerske slobode – i koji teže supsidijarnosti i solidarnosti na nacionalnoj i međunarodnoj razini. U protivnom, nastat će ono što Ivan iz Salisburyja naziva “tiranijom kneza” odnosno, rekli bismo mi, “diktatura relativizma”: relativizma koji, kao što sam podsjetio prije nekoliko godina, “ne priznaje ništa kao definitivno i ostavlja kao posljednje mjerilo samo vlastito ja i njegove prohtjeve”, upozorio je Papa. Takav nazor sve prepušta svakom sebi i vlastitoj volji. Društveno i političko djelovanje ne smije nikada biti odijeljeno od istine o čovjeku. Postoji objektivna i nepromjenjiva istina, koja je dostupna ljudskom razumu i koja se odnosi i na ljudsko djelovanje. Političke, a i vjerske vlasti moraju uvijek temeljiti svoje odluke na prirodnom zakonu, nastojeći promicati zajedničko dobro. Prirodni je zakon sastavljen od normi koje se ne smije dokidati, rekao je Papa u svojoj današnjoj katehezi.