100. godište Glasnika Srca Isusova i Marijina
100. godište Glasnika Srca Isusova i Marijina
Zagreb
Slavlje u bazilici Srca Isusova u Zagrebu predvodio kardinal Puljić
Zagreb, (IKA) – U prigodi proslave 100. godišta Glasnika Srca Isusova i Marijina u bazilici Srca Isusova u Zagrebu svečanu misu predvodio je 4. prosinca vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić u koncelebraciji s provincijalom Hrvatske pokrajine Družbe Isusove Ivanom Koprekom, superiorom isusovačke zajednice u Palmotićevoj i rektorom bazilike o. Marijanom Steinerom, živućim urednicima Glasnika te još desetak isusovaca.
Pozdravljajući kardinala Puljića, Steiner je podsjetio kako su prvi urednici Glasnika bili svećenici Vrhbosanske nadbiskupije te mu je stoga zahvalio na odazivu da predvodi slavlje. Podsjetio je i kako je Glasnik kao glasilo apostolata molitve odigrao veliku ulogu u odgoju hrvatskog vjerničkog naroda. Velik broj urednika uz pomoć suradnika širili su pobožnost prema Srcu Isusovu.
U propovijedi je kardinal Puljić kratko podsjetio na početke Glasnika u župi Uznesenja BDM u Sarajevskom polju, Stupu, kada je nadbiskup Stadler tamošnjeg župnika Franju Venhudu postavio za prvog urednika novopokrenutog “Glasnika Srca Isusova”, kako se u početku zvao. Stadler je u sebi nosio divnu ljubav prema božanskom Srcu, u čemu su ga još učvrstiti prijateljstvo i blizina s isusovcima. Božanskom srcu posvetio je nadbiskupiju, katedralu i kapelicu u nadbiskupskom dvoru. Na to ga je potaknulo turbulentno vrijeme, i ne samo ono političko, već i teološko. Stoga je nastojao vratiti čovjeku povjerenje u život, sigurnost života koja ne izvire iz ovozemaljske sigurnosti, nego svijesti “čovječe, Bog te ljubi”. No, shvatio je da to nije dovoljno samo s propovjedaonice, niti putem divnih poslanica koje je pisao svećenicima i puku. Shvatio je da mora postojati jača zahvaćenost širenja svijesti “čovječe Bog te ljubi”. Zato je došao na novoosnovanu župu u Sarajevskom polju i pokrenuo Glasnik, rekao je kardinal, te podsjetio na riječi nadbiskupa Šarića koji je isticao kako je “katolički tisak propovjednik u kući”. U Glasniku su bile poruke i pouke, poruke gdje se čovjek mogao nadahnuti, a pouke da Bog može učiniti da progledamo srcem, no potrebno mu je otvoriti vrata, rekao je kardinal.
Na kraju mise aktualni urednik Glasnika o. Mirko Nikolić zahvalio je kardinalu Puljiću na predvođenju slavlja te čitateljima i podupirateljima na praćenju Glasnika sve ove godine.