Svim svećenicima
Povodom Izvanredne svete godine - Jubileja milosrđa u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji
Svim svećenicima, redovnicima, redovnicama,
svim vjeroučiteljima i župnim suradnicima,
svim vjernicima u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji
„Milosrđe je sam temelj na kojemu počiva život Crkve. Cjelokupno njezino pastoralno djelovanje moralo bi biti obavijeno nježnošću koju pokazuje prema vjernicima; ništa u njezinu naviještanju i njezinu svjedočenju svijetu ne bi smjelo biti lišeno milosrđa. Sama se vjerodostojnost Crkve očituje u tome kako ona pokazuje milosrdnu i suosjećajnu ljubav” (Papa Franjo, Lice milosrđa, br. 10).
Svojom bulom Lice milosrđa papa Franjo najavio je Izvanredni jubilej milosrđa, koji će započeti na svetkovinu Bezgrješnog začeća 8. prosinca 2015., na spomen 50. obljetnice završetka Drugog vatikanskoga koncila, i trajati do svetkovine Krista Kralja, 20. studenoga 2016. Na temelju Papine bule, ovom okružnicom donosimo pastoralne smjernice, odredbe i program slavlja Jubileja milosrđa u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji. Sve vas svećenike, Bogu posvećene osobe, vjeroučitelje, župne suradnike i sve ostale članove Božjega naroda pozivam da s posebnom pozornošću proučite sadržaj papine Bule te da ga, zajedno sa smjernicama ove okružnice, ugradite u redoviti pastoralni plan i program svoje župne zajednice, dekanata, vjerničkog društva, te u sve formativne, pastoralno-katehetske i evangelizacijske sadržaje.
Želeći da sadržaj Jubileja milosrđa duboko prožme naša nastojanja u evangelizaciji, liturgiji i služenju, tj. sva područja našeg pastoralnoga života, donosimo sljedeće:
1. „Modo misericordiae” – vjera i poziv na način milosrđa. Izuzetno je važno da neizmjerna otajstva Božjega milosrđa, objavljena u djelu spasenja Isusa Krista prožmu sva područja našeg kršćanskoga života. Upravo ta otajstva trebaju se očitovati na svim razinama našega razumijevanja i ostvarivanja Kristova poziva. Svima nam je, naime, upravljen poziv biti „milosrdni poput Oca”, što je i središnja misao vodilja čitavoga Jubileja milosrđa! Potičemo u prvome redu vas, braćo svećenici, da milosrđe ravna i usmjerava korake vaše pastirske službe u odnosu prema svim vjernicima. Neka vas milosrđe posebno nuka da pođete ususret onima koji su „na periferijama”, do onih koji su se iz različitih razloga udaljili od crkvenoga života, da mognu ponovno iskusiti „radost evanđelja” – obnoviteljsku snagu i milinu bezgranične Božje ljubavi.
2. Otvorenje Jubileja milosrđa u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji (nedjelja, 13. prosinca 2015.). Papa Franjo će svetu godinu započeti otvaranjem „vrata milosrđa” i svečanim euharistijskim slavljem na svetkovinu Bezgrješnog začeća 8. prosinca 2015. u bazilici sv. Petra u Rimu. Mi ćemo kao mjesna Crkva prema predviđenim obredima, zajedno sa svim ostalim Crkvama po svijetu, otvoriti vrata milosrđa u našoj katedrali – manjoj bazilici sv. Petra u Đakovu, u nedjelju 13. prosinca 2015. svečanim slavljem s početkom u 10.30 sati.
3. Jubilejske oprosne crkve. Uz prvostolnu crkvu u Đakovu, jubilejskim oprosnim crkvama određujemo još: konkatedralu sv. Petra i Pavla u Osijeku, župnu crkvu i svetište Gospe od brze pomoći u Slavonskom Brodu te župnu i franjevačku crkvu sv. Filipa i Jakova u Vukovaru. I u njima će se u nedjelju 13. prosinca 2015. uvečer otvoriti Jubilej. U tim će se crkvama moći, prema važećim odredbama o oprostima, u čitavom razdoblju Jubileja prigodom pojedinačnoga ili zajedničkoga pohoda zadobiti milost potpunoga oprosta. Oprosne crkve neka tijekom dana budu kroz prikladno vrijeme otvorene, dostupne za pobožnost, osobito za veću mogućnost slavljenja sakramenta pomirenja i osobne ispovijedi. Prvostolni kaptol u katedrali i župnici u drugim navedenim crkvama pozvani su u tu svrhu pobrinuti se za potreban i stalan broj svećenika-ispovjednika. Uz središnja vrata crkve neka bude dostupna pripravljena ‘jubilejska’ molitvena građa za vjernike, materijali s kratkim uputama o Jubileju i prolasku kroz „vrata milosrđa” kao i kratke informacije o samoj oprosnoj crkvi.
4. Svetišta i župne crkve. U skladu s Papinim pozivom želimo sa slavljem Jubileja povezati i naša marijanska svetišta: Aljmaš, Dragotin, Ilaču i Šumanovce kojima, također, u dane velikih hodočašća, od predvečerja svetkovine Velike Gospe do blagdana Male Gospe, dajemo značenje oprosnih crkava. Neka se u svetištima kroz godinu Jubileja milosrđa još brižljivije poradi na produbljivanju zdrave kršćanske pobožnosti, ponajviše na osnaženju doživljaja sakramenta pomirenja.
U svjetlu Jubileja nastojat ćemo doživjeti i pobožnost Milosrdnom Isusu koja se već više godina snažnije razvija u našoj Crkvi, te ćemo nedaleko Đakova, u duhovnom centru Božjega milosrđa na Ovčari posebno označiti 2. vazmenu nedjelju – Nedjelju Božjega milosrđa.
Papa Franjo jednim od posebnih zaštitnika Jubileja nazvao je sv. Leopolda Bogdana Mandića. Stoga sa slavljem Jubileja posebno povezujemo njegov spomendan, 12. svibnja, dvije njemu posvećene crkve u našoj nadbiskupiji, u Osijeku 7 i Slavonskom Brodu 6, u kojima se čuvaju i časte njegove relikvije te boravak njegova tijela od 13. do 17. travnja 2016. u Zagrebu.
I sve druge župne i javne samostanske crkve oprosne su crkve na dan svetkovine njihova Nebeskog zaštitnika.
5. U središtu Jubileja milosrđa – sakrament pomirenja. Osobitu važnost u prigodi Jubileja milosrđa trebamo pokloniti sakramentu pomirenja – njegovu što potpunijem razumijevanju i slavljenju. Stoga smo pozvani kod svih vjernika obnavljati i podizati kvalitetu pristupa ovom sakramentu, hraneći se ponajprije biblijskim naukom, iz kojega je Crkva primila navještaj o Božjoj milosrdnoj ljubavi i crpi snagu oproštenja. U tu svrhu vrijedno je obnoviti pouku o ispovijedi, pripraviti poticajne i prilagođene tekstove za kršćanski odgoj i ispit savjesti te s vjernicima slaviti pokornička bogoslužja.
6. Svećenička revnost u odnosu prema sakramentu pomirenja i svjedočanstvo milosrđa u slavlju sakramenta pomirenja. Pred nas svećenike Jubilej milosrđa stavlja poziv da obnovimo svoju ispovjedničku gorljivost. U ispovijedi smo poslužitelji milosrđa. Stoga, ćemo vjernicima biti svakodnevno dostupni za sakrament pomirenja, barem pola sata prije mise. U ispovijedi smo pozvani svjedočiti prije svega Božje milosrđe. Zato nas je papa Franjo posebno podsjetio da ispovjedaonica nije i ne smije biti „mučilište”. Nastojmo dovoljno vremena posvetiti slušanju pokornika te duhovnome savjetovanju i razgovoru, razvijajući u pravoj mjeri našu službu svećenika-duhovnika.
7. Jubilejska dekanatska hodočašća u katedralu. U godini Jubileja milosrđa posebno želimo istaknuti hodočašća svih naših župa u katedralu, koja u 2016. godini ujedno obilježava 150. obljetnicu početka gradnje. U tu svrhu predviđena su dekanatska hodočašća prema sljedećem rasporedu:
Baranjski dekanat 6. ožujka 2016.
Čepinski dekanat 24. travnja 2016.
Donjomiholjački dekanat 2. listopada 2016.
Drenovački dekanat 8. svibnja 2016.
Đakovački dekanat 23. listopada 2016.
Garčinski dekanat 22. svibnja 2016.
Osječki istočni i zapadni dekanat 5. lipnja 2016.
Otočki dekanat 19. lipnja 2016.
Sibinjski dekanat 29. svibnja 2016.
Slavonskobrodski dekanat 28. veljače 2016.
Valpovački dekanat 25. rujna 2016.
Velikokopanički dekanat 12. lipnja 2016.
Vinkovački dekanat 9. listopada 2016.
Vukovarski dekanat 16. listopada 2016.
Županjski dekanat 10. travnja 2016.
U središtu hodočasničkih slavlja u katedrali bit će svečana euharistija koju će s prezbiterijem dekanata predvoditi nadbiskup. Neka se u dekanatima neposredno prije hodočašća obilježi „jubilejski tjedan”, ispunjen sadržajima priprave na hodočasničko jubilejsko slavlje u katedrali u nadolazeću nedjelju poslije podne. U župama dekanata u kojemu se slavi jubilejski tjedan i hodočašće u katedralu neka se u to vrijeme ne planiraju slavlja krizmi i prvih pričesti. U nedjeljni hodočasnički dan neka se otkažu sva večernja euharistijska slavlja i neka se ne slave ni u župnim ni u redovničkim crkvama.
8. Jubilejska slavlja posebnih skupina i Jubilej mladih. Prema pastoralnom kalendaru naše Nadbiskupije predviđena su i posebna jubilejska slavlja u Đakovu za pojedine skupine vjernika:
Osobe posvećenoga života 2. veljače 2016.
Obitelji 2. travnja 2016.
Gospodarstvenici i političari 5. svibnja 2016.
Mladi 14. svibnja 2016.
Bolesnici 21. svibnja 2016.
Osobe s posebnim potrebama 4. lipnja 2016.
Vjeroučitelji i katehete 11. lipnja 2016.
Ministranti 18. lipnja 2016.
Svećenici 29. lipnja 2016.
Vjernička društva 1. listopada 2016.
Na poseban ističemo slavlje Jubileja mladih, na predduhovsku subotu, 14. svibnja 2016., kad ćemo ujedno otvoriti Nadbiskupijsku godinu mladih u pripravi Nacionalnoga susreta hrvatske katoličke mladeži, koji će se održati u našoj Nadbiskupiji, 29.-30. travnja 2017. u Vukovaru.
9. Očitovanje milosrđa na karitativnoj razini. Na poseban način Jubilej nas treba potaknuti na tjelesna i duhovna djela milosrđa. Potičem sve pojedince i zajednice da prema mogućnostima dio sredstava upotrijebe za konkretna tjelesna djela milosrđa prema brojnim siromasima u svojoj sredini. Tijekom Svete godine župnici neka odvajaju značajniji dio sredstava iz župne blagajne za siromahe na području svoje župe.
10. Duhovne obnove i misije milosrđa. Sveti Otac nas potiče na obnovljeno vjerničko razumijevanje i prihvaćanje milosrđa. Pozivam, stoga, sve župnike da u pastoralne planove u svojim zajednicama uvrste tijekom Svete godine milosrđa programe duhovnih obnova, župnih misija, kateheza o milosrđu i sl. Sve svećenike koje netko od župnika zamoli da budu voditelji navedenih programa molimo da to ne odbiju, osim zbog doista teškog razloga. Sveti Otac je najavio i imenovanje posebnih svećenika za službu „misionara milosrđa” opremljenih posebnim ovlastima. Župnici koji su zainteresirani za „misije milosrđa” pod vodstvom „misionara milosrđa” molimo da svoju raspoloživost pisanim putem očituju Nadbiskupskom ordinarijatu.
11. Produbljivanje teološkoga razumijevanja – stručni i znanstveni skupovi te tribine u Jubileju milosrđa. Prigoda obilježavanja Jubileja milosrđa nuka nas i na produbljivanje kršćanske „teologije milosrđa”. Stoga su i u našoj Nadbiskupiji hvalevrijedne inicijative koje će produbljenijim teološkim govorom, pisanom riječju ili u obliku stručnih i znanstvenih skupova, studijskih dana, tribina ili na druge načine nastojati suvremenom čovjeku približiti sadržaj kršćanskoga razumijevanja milosrđa, tog središnjeg otajstva naše vjere.
Neka se sadržaj ove okružnice predstavi vjernicima u nedjelju 13. prosinca 2015., na dan otvorenja Jubileja milosrđa u našoj Nadbiskupiji.
Draga braćo i sestre! Ovo povlašteno vrijeme Jubileja milosrđa neka čitavoj našoj nadbiskupijskoj zajednici još snažnije dozove u pamet istinu da smo po Božjem milosrđu postali „spašenici”, od grijeha i smrti otkupljeni Kristovom žrtvom na križu te njegovim uskrsnućem i da smo pozvani biti baštinicima neprolazne, vječne radosti. To je novost i preobrazba života koju želimo još snažnije naviještati i svjedočiti.
„Otac milosrđa i Bog svake utjehe” (2 Kor 1,3) bio sa svima Vama!