Predsjednik HBK Srakić kod gradonačelnika Bandića
Predsjednik HBK Srakić kod gradonačelnika Bandića
Zagreb
Razgovaralo se o izgradnji zgrade Hrvatske biskupske konferencije u Zagrebu te obnovi đakovačke katedrale
Zagreb, (IKA) – Predsjednik Hrvatske biskupske konferencije đakovačko-osječki nadbiskup Marin Srakić prvi je puta u utorak, 22. rujna posjetio zgradu Poglavarstva grada Zagreba, te se susreo s gradonačelnikom Zagreba Milanom Bandićem. Uz nadbiskupa Srakića bili su i generalni tajnik HBK mons. dr. Vjekoslav Huzjak, ravnatelj Središnje ustanove HBK za uzdržavanje klera i drugih crkvenih službenika i voditelj financijskog ureda HBK mr. Enco Rodinis i glasnogovornik HBK Zvonimir Ancić.
Nakon susreta gradonačelnik Bandić izjavio je kako je tema susreta bila izgradnja zgrade Hrvatske biskupske konferencije u Zagrebu te obnova đakovačke katedrale. Bandić je podsjetio kako je biskup Strossmayer bio veliki donator Zagreba, pa je ovaj obol mali moralni dug Zagreba.
Zahvaljujući na primanju, nadbiskup Srakić je podsjetio na važnost izgradnje zgrade HBK u Zagrebu. Susret je bio prilika razmijeniti informacije što je do sada učinjeno, te razgovarati o predstojećim radovima. U pogledu obnove đakovačke katedrale, nadbiskup Srakić je pojasnio zašto se za pomoć obratio Gradu Zagrebu. Istaknuo je kako je biskup Strossmayer bio zaljubljen u Zagreb, te je najveći dio prihoda sa svojih imanja donirao Zagrebu, jer je želio da bude pandan Beču i Budimpešti.
Na upit novinara o iznosu donacije za obnovu đakovačke katedrale, Bandić je pojasnio kako se nije zadiralo u gradski proračun, već su donatori, njih 21 koji većim dijelom vuku korijene iz Slavonije, uplatili po 50.000 kuna, pa je tako sakupljeno 1.050.000 kuna.
Na kraju susreta nadbiskup Srakić je gradonačelniku Bandiću darovao medalju izdanu u prigodi ustanove Đakovačko-osječke nadbiskupije, a Bandić nadbiskupu Srakiću srebrnu medalju s likom kardinala Stepinca, koja je uručena i državnom tajniku Svete Stolice kardinalu Tarcisiju Bertoneu za njegova posjeta Zagrebu.