Istina je prava novost.

Župna crkva Sv. Antuna u Čakovcu dobiva klasična zvona

Čakovec, (IKA) – Župna crkva Sv. Antuna Padovanskog u Čakovcu za točno mjesec dana imat će klasična zvona, izvješteno je na konferenciji za javna glasila u četvrtak 14. svibnja u pastoralnom centru župe sv. Antuna Padovanskog na čakovečkom jugu.
Župnik fra Antun Jesenović zajedno sa župnim suradnicima Đurom Belom i Pavlom Jurincem na svom redovitom godišnjem susretu s novinarima izvijestio je kako će se svečanost blagoslova četiriju zvona različite težine i tonaliteta održati u nedjelju 14. lipnja, te će to biti vrhunac prethodne trodnevne proslave Antunova u toj župi u čakovečkom naselju Jug koja ima oko šest tisuća vjernika i ove godine slavi i 10. obljetnicu osnutka.
Blagoslov će započeti u 10 sati, a misa u 11 sati, a predvodit će je varaždinski biskup Josip Mrzljak. Investicija nabave četiriju zvona od tvrtke Grassmayr iz Innsbrucka s ugradnjom od tvrtke Elektro Bosilj iz Novog Marofa, te novim mehanizmom sata na zvoniku ukupno iznosi oko 900.000 kuna. Sredstva su prikupljena donacijama vjernika i gospodarstvenika, a pomogla je i Međimurska županija, te donacijom manjom od planirane Grad Čakovec. Župnik Jesenović na donaciji je zahvalio i fra Zlatku Špeharu, voditelju Hrvatske katoličke misije u Salzburgu.
Najveće zvono težine 1790 kg posvećeno je sv. Franji Asiškome i dar je svih vjernika župe. Zvono od 1378 kg posvećeno je zaštitniku sv. Antunu Padovanskom, a dar je obitelji Blažeković, Švenda, Jurgec, Valec i Grebenar. Treće zvono od 880 kg posvećeno je Maloj Gospi, na čiji je blagdan župna crkva posvećena godine 2002., a dar je obitelji Dominko, Raguž, Kostel i Grozaj. Najmanje zvono od 540 kg posvećeno je bl. Alojziju Stepincu i dar je obitelji Bel i Jurinec. Četiri zvona u suzvučju daju popunjeni Des dur, a zamijenit će dosadašnji elektronski zvuk zvona.
Župnik Jesenović najavio je predstojeća velika župna slavlja, i to slavlje krizme za 76 potvrđenika 17. svibnja, te slavlje prve pričesti za 58-ero djece 7. lipnja. Također će se u toj crkvi proslaviti svetkovina Tijelova za čakovečke župe sv. Antuna i sv. Nikole biskupa. Misno slavlje u četvrtak 11. lipnja u 11 sati predvodit će fra Franjo Jurinec, dušobrižnik iz Graza, a nakon mise uslijedit će Tijelovska procesija po Trgu sv. Antuna Padovanskog. Jurinec će ujedno predvoditi trodnevnu duhovnu pripravu za proslavu Antunova, i to 10., 11. i 12. lipnja koja će obuhvaćati večernje mise s procesijom po trgu, gdje će se održati i molitva kod kipa sv. Antuna Padovanskog. U subotu 13. lipnja, na samo Antunovo, mise će se slaviti po nedjeljnom rasporedu s blagoslovom djece i ljiljana u 17 sati.
Na susretu je župnik Jesenović izvijestio i kako će se uskoro završiti obnova pila sv. Mihovila iz 1750. g. i pila Presvetog Trojstva iz 1754. godine. Također će se urediti još jedna kapelica i dva raspela, te postaviti novi pil sv. Franje Asiškoga.