Istina je prava novost.

Neka i hrvatske žene postanu promicateljice "novog feminizma"

Poruka predsjednika Vijeća HBK za obitelj krčkog biskupa Valtera Župana za Dan života

Krk, (IKA) – Predsjednik Vijeća Hrvatske biskupske konferencije za obitelj krčki biskup Valter Župan uputio je poruku katolicima i svim ljudima dobre volje za Dan života, koji se slavi 1. veljače. Biskup Župan na početku poruke, koja nosi naslov “Novi feminizam” u korist života, podsjeća kako se prošle godine navršilo dvadeset godina od apostolskog pisma pape Ivana Pavla II. Mulieris dignitatem o dostojanstvu žene. U tome pismu, podsjeća biskup Župan, papa poziva na novi feminizam kao protutežu onima koji propagiraju lik žene nenaklonjene životu, ili čak neprijateljice života, što je daleko od stvarnosti.
Kolike se i kakve životne drame odigravaju u intimnosti mnogih zavedenih žena! Žena nerijetko ostaje sama sa svojom patnjom. Diskrecija i ispovjedne tajne pokrivaju te traume, ali je poznato da u mnogim prilikama, naročito na seminarima duhovnosti, neslućenom žestinom provru na površinu potiskivane grižnje savjesti. Mnoge žene, nažalost, ne traže oproštenje i ozdravljenje u pomirenju s Bogom. Tako su prisiljene čitav život nositi te patnje i traume koje ih iznutra razaraju ne uočavajući njihove stvarne uzroke i ne tražeći pomoć, primjećuje biskup Župan.
Kada se poremeti prirodni zakon utisnut u čovječju narav nastaju rane, a događa se da se i funkcije u tijelu poremete. Prema mišljenju nekih teologa izvjestan broj somatskih bolesti je znak da se u duhovnoj dimenziji čovjeka događa nešto nezakonito. Lijek za to je vraćanje života u ispravan odnos prema Bogu… Naša sloboda se ne sastoji u tome da mijenjamo prirodne zakone nego da ih poštujemo. Poštivanje različitosti među spolovima nije diskriminacija nego odgovorno ponašanje u skladu s postavkama ljudske naravi, primjećuje biskup Župan.
Raduje da su već mnoge žene diljem svijeta odlučile odgovoriti pozivu Pape Ivana Pavla II., te da je u tijeku njihovo povezivanje i udruživanje u alijansu žena za život i obitelj. Opravdano je stoga očekivati da će i žene u Hrvatskoj postati promicateljice “novog feminizma”, kojim će istaknuti prirodnu, zdravu i vedru povezanost žene sa životom koji u njoj nastaje. Ona čitavim svojim bićem surađuje u formiranju cjelokupne psihofizičke i duhovne konstitucije novog čovjeka. S pravom vjerujemo da će žene koje cijene život kao vrhunski Božji dar otvoreno i hrabro, s radošću znati to i drugima posvjedočiti, poručuje biskup Župan.