Ogulin: Tribina HKZ MI o zaštiti krškog podzemlja
Ogulin: Tribina HKZ MI o zaštiti krškog podzemlja
Ogulin
Ogulin, (IKA) – U Ogulinu je u četvrtak 18. prosinca u organizaciji Hrvatskog katoličkog zbora MI iz Ogulina održana tribina Hrvatskog biospeleološkog društva na temu „Zadnji tren za očuvanje ogulinskog podzemlja”. Tribinu je otvorila predsjednica ogulinskih miovaca Lavinija Stipetić koja djeluje na ekološkoj zaštiti i prosvjećivanju Ogulinaca još od 2004. godine, da bi 2007. godine realizacijom projekta „Grad iznad grada” u suradnji s dipl. biologinjom Janom Bedek i suradnicima sudjelovali u pronalaženju ogulinske spiljske spužvice, jedinstvenog svjetskog endema.
Uz Janu Bedek na tribini ispred Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Karlovačke županije PD Vrlovka iz Kamanja sudjelovao je Miroslav Mlačak. Jana Bedek održala je predavanje o bioraznolikosti ogulinskog krškog podzemlja kao dijela podzemlja Dinarida koji su sa 470 vodenih i 860 kopnenih vrsta najbogatije područje svijeta. Navedeni su predstavnici vodozemaca (čovječja ribica), riba (svjetlica, pior i peš) kao i šišmiša. Ukazano je na uzročnike njihove ugroženosti od gradnje hidroelektrana, kanaliziranja vodotoka, kaptiranja izvora, septičkih jama, odlagališta otpada, kamenoloma, poljoprivrede, poribljavanja i industrijalizacije uz razvoj prometa. Posebno je ukazano na problematiku gradnje HE Lešće i nizinske pruge Zagreb Rijeka koja bi prolaskom kroz općinu Josipdol prolazila najvećim staništem čovječje ribice u Hrvatskoj.
U diskusiji su sudjelovali predsjednik Katedre čakavskog sabora Modruše Zvonko Trdić i Josip Mihaljević ispred udruge „Opstanak”.