Natalija Bogović obranila doktorat iz područja duhovnosti
Rim (IKA )
Rim, (IKA) – Natalija Bogović, stipendistica Krčke biskupije, obranila je s najvišom ocjenom na Papinskom fakultetu Teresianum, Institutu za duhovnost, doktorat s područja duhovnosti pod naslovom: “Čovještvo Sina Božjega – kao mistagoški ključ”. Riječ je o komparativnom studiju sv. Terezije od Isusa i Vladimira Solovjova s posebnim naglaskom na njihova djela Put savršenosti i Osnove duhovnog života. Mentor teze bio je u prvoj fazi rada o. Jesus Castellano, a nakon njegove smrti mentorstvo je preuzeo o. Bruno Moriconi.
Doktorski rad je podijeljen na dva dijela. U prvom autorica analizira biografske i povijesne aspekte Terezije Avilske i Solovojva. Na pitanje što imaju zajedničko klauzurna redovnica koja je živjela u Španjolskoj 16. st. i ruski laik, filozof, s kraja 19. st., odgovor je izvanredne Božje milosti, mistična iskustva, koje su ih dovele sve većem zajedništvu s Kristom. Drugi dio radnje istražuje upravo njihovo mistično iskustvo i njihovu doktrinu o Kristovu Bogočovještvu te pod mistagoškim vidom otkriva i iznosi značajne podudarnosti Terezije Avilske i Vladimira Solovjova, posebno u djelima Put k savršenosti i Osnove duhovnog života. Oni nisu samo mistici već su i mistagozi u punom smislu riječi, jer su voljno ostavili iza sebe nauk i konkretnu praktičnu pedagogiju, koja može druge kršćane uvesti u iskustvo istog misterija.
Novost ovog rada što se tiče Terezije Avilske je upravo stavljanje njene genijalnosti u relaciju sa Solovjovom, ruskim mistikom i filozofom. Što se tiče Solovjova, koji je bio plodni znanstvenik, profesor i mislilac, rad otkriva kako je on svu svoju aktivnost posvetio Isusovu Bogočovještvu, sa ciljem kristijanizacije znanosti, filozofije, umjetnosti, politike i društva općenito. Upravo to njegovo djelovanje, kao i njegov rad na pomirenju i jedinstvu čovječanstva, a posebice katoličke i pravoslavne Crkve, danas su vrlo aktualni i važni. Autorica je otkrila da bez obzira na mnoge različitosti između Terezije i Solovjova, u osnovi postoje iznenađujuće sličnosti. Osoba Bogočovjeka jezgra je njihova teološkog, mistagoškog i crkvenog nauka. Jedino kroz živi odnos s Kristom čovjek može postići zajedništvo s Bogom, to jest svoju potpunu realizaciju. Tom zajedništvu teže i Terezija i Vladimir cijeli svoj život, za sebe same i za druge. Na tom zajedništvu baziraju se njihova razmišljanja, premda su ih iznosili na različite načine i različitim jezičnim izražajima, zbog različitih vremenskih razdoblja, društvenih okolnosti i crkvenih pitanja koja su ih se ticala. Za oboje ne postoji drugi princip jedinstva, ljubavi i ljepote, koji bi bio veći od principa Bogočovještva, to jest od Krista samoga. Upoznati Isusa je i za Tereziju i Solovjova značilo otkriti istinsku Ljubav i vječnu Dobrotu, pronaći jedinu Istinu i neizmjernu Ljepotu koja u sebi sadrži sve ljepote.
Natalija Bogović, rodom je iz mjesta Njivice na otoku Krku. Studij teologije završila je na Teologiji u Rijeci. Magistrala je na Teresianumu u Rimu. Predavačica je na karmelićanskom Sustavnom studiju duhovnosti u Zagrebu.