Istina je prava novost.

Krk: Izabrana opatica samostana benediktinki

Za opaticu ponovno izabrana s. M. Dinka Duvnjak

Krk, (IKA) – U Krku je 17. lipnja održan izbor opatice samostana sestara benediktinki. Predsjedao mu je krčki biskup Valter Župan u čijoj je pratnji kao zapisničar bio krčki župnik Antun Toljanić. Izbor je započeo zazivom Duha Svetoga. Slijedilo je čitanje iz Pravila sv. Benedikta pogl. 64. o izboru opata. Nakon toga pročitano je iz Objašnjenja o izboru Opatice br. 59-64.
Glasovanju su pristupile sve redovnice koje imaju pravo izbora, te je s. M. Dinka Duvnjak većinskim brojem glasova, nakon pristanka, i nadalje ostala opatica samostana.
Biskup je sestre pozvao da najozbiljnije porade na tome da dođe do novih zvanja. Potrebno je prilagoditi život i uređenje samostana da budu prihvatljivi za one koje bi u ovo vrijeme ušle u njega. Samostan je uređen, a sada je potrebno da se, po uzoru na druge benediktinske samostane u Krčkoj biskupiji i u ovom samostanu otvori mogućnost onim djevojkama koje bi željele doći na iskustvo života po pravilu sv. Benedikta.
“Kada sam došao u Krk, pred skoro 20 godina u samostanu vas je bilo dvanaest, a danas vas je samo šest”, rekao je biskup Župan. Krčki je samostan najstariji benediktinski samostan u biskupiji, te na sadašnjim redovnicama leži odgovornost za njegovu budućnost. Samostan je duhovna oaza i svaki kontakt s posjetiteljima samostana ima dalekosežnu vrijednost. “Pružite onima koji dođu mogućnost da se u samostanu osjećaju ugodno i da im nužno potrebno za današnji standard života bude omogućeno. Na srcu mi je ovaj samostan i njegova budućnost. Bog podiže mlade ljude da se odluče za duhovno zvanje i danas. Umnožio broj redovnica i u ovom samostanu”, zaključio je biskup Župan. Redovnice su svojoj iznova odabranoj opatici izrazile poslušnost i poštovanje, nakon čega ih je biskup blagoslovio.