Istina je prava novost.

Pokreti i nove zajednice veliki su dar za Crkvu

Biskupi su dužni s ljubavlju te bez površnih i ograničavajućih sudova prihvatiti mnogostruku živost crkvenih pokreta i novih zajednica, koji se, pak, sa svoje strane trebaju rado podvrći rasuđivanju crkvenih vlasti da bi se utvrdila vjerodostojnost njihovih karizmi i postojanost njihova zajedništva s Crkvom, istaknuo je Papa na susretu sa sudionicima seminara u organizaciji Papinskoga Vijeća za laike, među kojima je bio i kardinal Bozanić

Vatikan, (IKA) – Pokreti i nove zajednice veliki su dar za Crkvu. Neka novost njihovih karizmi bude prihvaćena s puno ljubavi i bez predrasuda, poručio je papa Benedikt XVI. primivši 17. svibnja u audijenciju skupinu biskupa sa svih kontinenata, među kojima je i zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, koji su sudjelovali na seminaru u organizaciji Papinskoga vijeća za laike. Biskupi iz cijeloga svijeta dužni su s ljubavlju te bez površnih i ograničavajućih sudova prihvatiti mnogostruku živost crkvenih pokreta i novih zajednica, koji se, pak, sa svoje strane, trebaju rado podvrći rasuđivanju crkvenih vlasti da bi se utvrdila vjerodostojnost njihovih karizmi i postojanost njihova zajedništva s Crkvom poručio im je Papa. Među brojnim darovima kojima su crkveni pokreti i nove zajednice obogatili Crkvu, posebice nakon Drugoga vatikanskog sabora, istaknuo je djelotvorne putove kršćanske formacije, svjedočanstvo vjernosti i poslušnosti Crkvi, oživljavanje snažnoga misionarskog poleta i osjetljivosti za potrebe siromašnih te bogatstvo zvanja.
Teškoće i nerazumijevanje u posebnim pitanjima ne opravdavaju zatvorenost, upozorio je Sveti Otac, dodavši kako su posljednja desetljeća pridonijela nadvladavanju nemalog broja predrasuda, otpora i napetosti. Ono što još valja izvršiti jest važna zadaća promicanja zrelijega zajedništva svih crkvenih sastavnica, kako bi sve karizme, u okviru svojih specifičnosti, mogle potpuno i slobodno pridonijeti izgradnji jednoga Kristova Tijela. To treba učiniti uz malo razboritosti i strpljenja te s puno ljubavi djelujući tamo gdje je potrebno nešto ispraviti. Jednom riječju, slijedeći stil dijaloga i suradnje s tim novim crkvenim stvarnostima, koje su u prošlosti pokrenuli Pavao VI., i još više Ivan Pavao II., poručio je Benedikt XVI.
Geslo seminara o crkvenim pokretima održanog u Rimu od 15. do 17. svibnja u organizaciji Papinskoga vijeća za laike bile su riječi pape Benedikta XVI. “Tražim da idete ususret pokretima s mnogo ljubavi”.