Zlatna misa mons. Vjekoslava Milovana u Svetvinčentu
Svetvinčenat (IKA )
Svetvinčenat, (IKA) – Nepunih mjesec dana nakon proslave obljetnice mučeničke smrti sl. Božjeg Miroslava Bulešića u Svetvinčentu je 23. rujna proslavljen visoki svećenički jubilej. U rodnoj župi, u župnoj crkvi Uznesenja BDM, 50. obljetnicu svećeničke službe proslavio je prelat mons. Vjekoslav Milovan. Svečanu misu poldanicu slavljenik je predvodio u zajedništvu s porečko-pulskim biskupom Ivanom Milovanom i desetak prezbitera. Mons. Vjekoslav Milovan, svećenik koji je dugogodišnjim zauzetim radom dao neprocjenjivi doprinos Crkvi, rođen je 1. siječnja 1932. u selu Režanci nedaleko Svetvinčenta. U crkvi u Juršićima krstio ga je mons. Ivan Pavić, bliski suradnik sl. Božjega Miroslava Bulešića. Obitelj Milovan dala je Crkvi veliki broj svećenika, iz nje potječe i sadašnji ordinarij Ivan Milovan, zlatomisnikov brat. Kako je u homiliji i brojnim čestitkama istaknuto, mons. Vjekoslav Milovan na poseban je način povezan s likom Miroslava Bulešića, uz ostalo i samim početkom svoje svećeničke službe, zaređen je na 10. obljetnicu Bulešićeve smrti, na blagdan sv. Bartola, 24. kolovoza 1957. godine u Svetvinčentu, a mladu misu proslavio je 1. rujna. Postiže licencijat i doktorat iz teologije nakon čega se vraća u matičnu biskupiju gdje obnaša službu župnika u Bujama, Tinjanu i Bermu. Nakon toga postaje profesor u Pazinskom sjemeništu i kateheta u Rovinju. Početkom sedamdesetih odlazi iz matične biskupije i punih 25 godina služi općoj Crkvi kao tajnik BKJ, a potom kao generalni tajnik HBK. Po povratku u matičnu biskupiju neumorno radi na promicanju postupka za beatifikaciju Miroslava Bulešića a trenutačno je vicepostulator kauze. Član je Svećeničkog vijeća Porečko-pulske biskupije. O svim tim i drugim zaslugama govorio je biskup Milovan. U propovijedi se osvrnuo na važnost i veličinu ovog jubileja kojim slavljenik, i zajedno s njim cijela Crkva, zahvaljuje Bogu za dar svećenstva. Zlatna misa prigoda je i za moliti Gospodina da svojoj Crkvi podari još mnogo dobrih i svetih svećenika. No, to nije dovoljno, jer mlade naraštaje svećenika treba roditi, kršćanskim prihvaćanjem života, odgojiti u kršćanskim obiteljima te potom izmoliti njihovo zvanje. Dok je 50-ih i 60-ih godina protekloga stoljeća bilo nekako prirodno imati mnogo mladih misa, s vremenom je to postalo rijetkost. No, nedavne mladomisničke proslave u ovoj župnoj crkvi najbolji su dokaz da je stari korijen župe Svetvinčenat još uvijek živ te daje nadu da će i nadalje biti novih svećenika, istaknuo je biskup Milovan.
Uime župne zajednice zlatomisniku je čestitao Pavle Milovan, a potom su pročitane čestitke koje su uputili zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić i riječki nadbiskup Ivan Devčić. Čestitku s Kaptola izrekao je i mons. Vladimir Stanković, dugogodišnji slavljenikov suradnik, koji je istaknuo ustrajno zalaganje mons. Milovana za povrat nekretnina u vlasništvo Crkve, na poseban način upravo za zgrade na Kaptolu gdje se danas nalaze glavne upravne strukture HBK. Zahvalivši mu što je pola svog dosadašnjega svećeničkog vijeka podario dobrobiti opće Crkve, mons. Stanković prenio je i čestitke čelništva Kršćanske sadašnjosti, istaknuvši pritom kako se u Zagrebu u crkvenim krugovima blagotvorno osjetila prisutnost velikana koji su došli iz Istre, podsjetivši posebno na vlč. Josipa Turčinovića, jednog od osnivača KS-a.
Na kraju je zlatomisnik zahvalio na čestitkama i svima koji su sudjelovali u organizaciji slavlja, koncelebrantima, župniku Ljubomiru Biliću i suradnicima, ali nadasve Bogu što ga je pratio u dosadašnjem svećeničkom životu. Nakon zlatomisničkog blagoslova kojim je završeno misa, slavlje je nastavljeno na trgu ispred župne crkve.