Blagdan sv. Leopolda Mandića u Padovi
Padova (IKA )
Padova, (IKA) – Blagdan sv. Leopolda Mandića, koji se redovito slavi u Padovi svake godine 12. svibnja, ove je godine proslavljen posebno svečano u nedjelju 13. svibnja. Hrvatska zajednica iz talijanske pokrajine Veneto priredila je zajedno s hrvatskom Maticom iz podružnice Pula svečanu misu na hrvatskom jeziku i večernji kulturno-umjetnički program najprije u svetištu Leopolda Mandića, a kasnije na trgu pred svetištem, na kojem su sudjelovali umjetnici i KUD-ovi iz Pule i Trsta: Zoran Tomaić-tenor, Bruno Krajcar-kantautor, Nataša Dragun, flauta, Elda Krajcar-Percan, pijanistica, Daniel Načinović, književnik, Franica Srhoj Kumlanc, spisateljica, Vesna Topić-Ružević, mezzosopran i Elisabetta Bufolini, pijanistica (obje iz Trsta), Crkveni mješoviti zbor “Zvijezda mora” iz Banjola kod Pule, dirigentica zbora Ana Bedrina, orguljašica Marija Hauser, Bratovština Bokeljske mornarice-Pula, KUD “Uljanik” i KUD “Danica hrvatska” s oko 100 izvođača. Uz mnoštvo hrvatskih vjernika s područja sjeverne Italije na svečanosti su sudjelovali i hrvatski diplomatski predstavnici te počasni konzuli Republike Hrvatske u Italiji i pri Svetoj Stolici te gosti iz Hrvatske.
Grad Padova i Padovanska biskupija već 17 godina priređuju dan susreta svih manjinskih nacionalnih zajednica u Padovi, pod nazivom “Festa dei popoli”. Manifestacija će se održati u nedjelju 20. svibnja, kroz cijeli dan, na najvećem padovanskom trgu Prato della Valle. Ove godine su prvi put pozvani Hrvati preko udruge Hrvatske zajednice – Veneto.
To je međunarodna manifestacija na velikom trgu Prato della Valle, uz promidžbu zemlje koja se predstavlja na glavnoj i sporednim pozornicama svaka sa svojim programom, te na štandu ili kućicama s proizvodima jela i pića dotične zemlje. Ove godine po prvi put na ovaj način sudjeluje i Hrvatska zajednica u Venetu, također uz etno-program i promidžbeni materijal o kulturnoj baštini i ljepotama Hrvatske, u suorganizaciji s Hrvatskom maticom iseljenika – podružnica Pula.
Organizatori su predložili da se nedjelja uoči blagdana hrvatskog sveca Leopolda Mandića, uzme kao dan za Godišnji susret Hrvata u Italiji. Ujedno je pokrenuta inicijativa da se, uz potporu svih ostalih hrvatskih zajednica u Italiji i uz pomoć Hrvatske biskupske konferencije u Padovi osnuje prva Hrvatska katolička misija za Italiju, gdje je temelje za to postavio upravo hrvatski svetac Leopold Mandić.