Istina je prava novost.

Biskup Ivas o svećeniku u pastoralnoj službi

Oko 130 svećenika Splitsko-makarske nadbiskupije na korizmenoj duhovnoj obnovi

Split, (IKA) – Oko 130 svećenika Splitsko-makarske nadbiskupije zajedno s nadbiskupom Marinom Barišićem okupilo se 28. veljače u pastoralnomu centru konkatedralne župe sv. Petra u Splitu na zajedničku korizmenu duhovnu obnovu. U radnomu dijelu susreta predavanje o svećeniku u pastoralnoj službi održao je šibenski biskup Ante Ivas. Progovarajući iz svoga bogatog iskustva i suočavajući se s poteškoćama i potrebama svakodnevnoga života Crkve, biskup Ivas je izrazio “strah” zbog nemoći i nedovoljne osobne i zajedničke, vjerničke i svećeničke odgovornosti pred Bogom, Crkvom i narodom zbog naše crkvenosti, tj. zajedništva i jedinstva, a ponekad i ljudskosti.
Biskup Ivas istaknuo je da u ovo sveto korizmeno-uskrsno vrijeme Isus poziva svećenike da se osobno i u svojim zajednicama, u svojoj Crkvi s njime susretnu, oči u oči, dušom u dušu, kao sa svojim Stvoriteljem i Spasiteljem da On u njima i među svima nama podigne i sagradi šator i dom svoje trajne prisutnosti. U tom smislu središnje pitanje svećeničkoga života, poslanja i djelovanja tj. cjelovitoga pastorala je pitanje ljudskoga, vjerničkog, svećeničkog susreta i odnosa s Kristom uskrslim i živim. Istaknuo je da bi cijelo svećeničko postojanje i djelovanje trebalo biti duboko prožeto služenjem Kristu i njegovu spasenju, biti vidljivo i prepoznatljivo u našem vremenu, u Crkvi i narodu. Jer “ovo je vrijeme propitivanja kakvoće naše crkvenosti – svijesti i vjere u to da nas je Bog susreo, izabrao i pozvao da njegovu Crkvu živimo”. Upozorio je da svećenik ne bi smio zaboraviti i zanemariti susret i suživot s Božjom milosti te da iz toga susreta drugima naviješta Krista, druge poučava i vodi. Svećenikova duhovnost zahtjeva trajno udisanje ozračja bliskosti s Gospodinom Isusom, jer “bez nje svećenik nema svoje pravo lice. Bez toga se sav svećenički dinamizam pretvara u prazni aktivizam, lišen bilo kakvog proroštva”. Kao središnju misao izlaganja biskup Ivas istaknuo je da bi se svećenici trebali trajno preispitivati kako se odnose prema izvornom događaju Crkve, tj. prema Euharistiji, jer je “Euharistija početak, sredina i svrha svećeničkog služenja”. Euharistija ne smije biti zasjenjena ili pokrivena obrednim mijenama ili proizvoljnim intervencijama koje su uvjetovane trenutnim događanjima. Euharistija nije jedna od djelatnosti Crkve, nego je eminentno Božje djelovanje u Crkvi. Kad Crkva i liturgija izgubi svoju otajstvenu dimenziju, događa se da se desakramentalizira i bogoslužje i kršćanska poruka i kršćansko djelovanje. Svoje je predavanje biskup Ivas zaključio poticajima svećenicima na ozbiljnu pripravu za misno slavlje: od odjeće i homilije do oltara i odgoja suradnika u liturgiji.
Radnome dijelu susreta prethodio je molitveni, središte kojega je bilo euharistijsko slavlje koje je predvodio nadbiskup Barišić. Komentirajući Isusove riječi o naraštaju koji traži znak, ali mu se neće dati znak doli onaj proroka Jone, nadbiskup je primijetio kako je cijeli svijet zahvaćen traganjem za znakovima, ali ne za onima koji će jačati vjeru i biti put k Bogu, nego onima koji će hraniti vlastitu oholost. Isus takav naraštaj naziva opakim. Međutim, upozorio je nadbiskup, Niniva je naše okružje u koje ponekad ni mi kao ni Jona nismo spremni, radi naših slabosti, ići. No, Isus nam daje snagu i povjerenje da budemo znak njegove ljubavi i uskrsnuća u ovom svijetu. U pripravi za slavljenje otajstava sudionike je kroz pokorničko bogoslužje i ispit savjesti pozvao na skrušenost i prepoznatljivost župnik sv. Josipa sa splitskoga Mertojaka don Vjenceslav Kujundžić.
Na završetku duhovne obnove pastoralni vikar mons. Drago Šimundža obavijestio je svećenike o Tjednu solidarnosti s Crkvom u BiH, o programu i zajedničkom susretu svih ovogodišnjih krizmanika u Vepricu 18. ožujka, o križnom putu za mlade na dekanatskoj razini i zajedničkom tradicionalnom križnom putu u Solinu, koji se svake godine priređuje na 5. korizmenu nedjelju te je potaknuo da križni putovi sub divo i u drugim gradovima postanu tradicionalni. Potom je izvijestio o Susretu hrvatske katoličke mladeži 26. i 27. svibnja u Kondžilu u BiH, potaknuvši da se svi uključe, i o duhovnim vježbama u Vepricu koje od protekle godine četiri puta godišnje organizira upravitelj svetišta mons. Alojzije Bavčević. Mons. Šimundža na kraju je istaknuo važnost permanentnog obrazovanja za sve svećenike, a osobito za one zaređene posljednjih 10 godina te je najavio da će ovogodišnje biti priređeno u travnju u karmelićanskom centru u Grabovici.
Nadbiskup Barišić obavijestio je svećenike o izlasku novoga cjelovitog lekcionara s novošću, koju bi trebalo od danas primjenjivati. Naime, nadbiskup je kazao da je HBK odlučila na prijedlog liturgijskoga vijeća da se poslije čitanja poslanice i evanđelja ne govori više afirmativno: Riječ je Gospodnja, nego usklično: Riječ Gospodnja! Nadbiskup je također izvijestio nazočne da će ove godine Dujmova devetnica u katedrali biti posvećena sakramentu potvrde. Svakoga će dana u devetnici sudjelovati tri splitske župe sa svojim krizmanicima i župnicima, a misno će slavlje predvoditi jedan od župnika sa svojim zborom. Svečano bogoslužje na blagdan sv. Dujma predvodit će nadbiskup Nikola Eterović, glavni tajnik Sinode biskupa u Rimu. Nadbiskup Barišić najavio je dolazak papina zbora Capela Sistina u Hrvatsku i Split u svibnju.