Papa ohrabrio "Civilta Cattolica" da sudjeluje u kulturnoj debati
Vatikan (IKA )
Danas se sve više potvrđuje kultura obilježena individualističkim relativizmom i pozitivističkim scijentizmom, odnosno, kultura koja je pretežno zatvorena Bogu i njegovu moralnom zakonu, premda nije uvijek unaprijed protivna kršćanstvu, upozorio je Papa uredništvo toga isusovačkog časopisa
Vatikan, (IKA) – “U suvremenoj kulturi treba širiti istinu kršćanske vjere”, rekao je papa Benedikt XVI. članovima uredništva časopisa Civilta Cattolica, koje je 17. veljače primio u audijenciju. Susret s autorima tekstova u tome isusovačkome časopisu, koji je prije 155 godina utemeljio o. Carlo Maria Curci, bio je prigoda Svetom Ocu da ponovno istaknuti opasnosti kojima prijeti individualistička kultura zatvorena Bogu.
“Kako bi bio vjeran svojoj naravi i svojoj zadaći, neka se ovaj časopis neprestano obnavlja ispravnim čitanjem znakova vremena”, potaknuo je Sveti Otac članove uredništva toga časopisa utemeljenoga prema želji pape Pija IX., a koji je Benedikt XVI. pohvalio i istaknuo njegovu korisnost za dobro Crkve i neprestanu vjernost naputcima Učiteljstva.
S druge je strane Sveti Otac istaknuo kako se ne možemo lišiti istraživanja novih pristupa povijesnoj situaciji u kojoj živimo kako bismo evanđelje spasenja prikazali u djelotvornome obliku. Ta je obveza još žurnija nasuprot relativističkih poticaja koji obilježavaju današnje društvo. “Danas se sve više potvrđuje kultura obilježena individualističkim relativizmom i pozitivističkim scijentizmom, odnosno, kultura koja je pretežno zatvorena Bogu i njegovu moralnom zakonu, premda nije uvijek unaprijed protivna kršćanstvu. Stoga su kršćani pozvani na veliki napor kako bi se razvio dijalog s današnjom kulturom i kako bi se ona otvorila neprolaznim vrednotama Nadnaravnoga”, istaknuo je Papa.
U tim se naporima vjernik služi sredstvima koja mu nude vjera i razum, koja na prvi pogled ne izgledaju odgovarajuća, ali ih djelotvornima čini snaga Boga koja je daleko od moći i uspjeha. Međutim, ne treba zaboraviti da u svijetu danas ima i brojnih znakova nade, koji su plod djelovanja Duha u povijesti, kazao je nadalje Sveti Otac, spomenuvši novu osjećajnost za vjerske vrednote, obnovljenu pozornost prema Svetom pismu, poštovanje ljudskih prava u većoj mjeri od one i u nedavnoj prošlosti, te volju za dijalogom s drugim religijama. Papa je na kraju upozorio na Drugi vatikanski sabor, koji je poput svjetionika na putu koji je časopis Civilta Cattolica pozvan prijeći. Doktrinarna i pastoralna bogatstva koja on sadrži, i posebice temeljno nadahnuće, još uvijek nisu u potpunosti usvojeni u kršćanskoj zajednici, premda je prošlo 40 godina od njegova svršetka. On je bez sumnje Crkvi dao poticaj koji je može obnoviti i pripraviti da primjereno odgovori na nove probleme koje suvremena kultura postavlja muškarcima i ženama našega doba, kazao je Papa.
Časopis Civilta Cattolica utemeljila je u Napulju skupina isusovaca, koji su nakon prvoga broja, 6. travnja 1850. godine, zbog nasilničke cenzure Borbona, bili primorani preseliti se u Rim. To je najstariji još uvijek aktivni talijanski časopis.