Otvorena 1034. Festa sv. Vlaha
Dubrovnik (IKA )
Nakon svečanog otvorenja ispred crkve Sv. Vlaha, program feste nastavljen je u dubrovačkoj katedrali svečanom Večernjom i koncertom katedralnih zborova
Dubrovnik, (IKA) – Dubrovački biskup Želimir Puljić u četvrtak 2. veljače poslijepodne ispred crkve Sv. Vlaha otvorio je 1034. Festu svetog Vlaha, zaštitnika Dubrovnika i Dubrovačke biskupije. Uz biskupa domaćina otvorenju su nazočili hvarsko-bračko-viški biskup Slobodan Štambuk, vojni ordinarij u Republici Hrvatskoj Juraj Jezerinac, franjevački provincijal dr. fra Bernardin Škunca koji je predvodio trodnevnu duhovnu pripravu za blagdan, brojni svećenici, redovnici, redovnice i vjernici biskupije. Za ovu prigodu u Dubrovnik su stigli i predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić, veleposlanici iz drugih zemalja, izaslanstva prijateljskih gradova iz domovine i inozemstva, predstavnici državne, županijske i gradske vlasti, te javnoga i kulturnog života grada na čelu s gradonačelnicom Dubravkom Šuica.
Na samom početku ceremonije biskup Puljić pročitao je Laus, tradicionalni tekst kojim započinje otvorenje i koji završava usklikom: Živio sv. Vlaho! Uz pozdrav pristiglim biskupima i okupljenim gostima dubrovački biskup podsjetio je kako Crkva u Hrvata toga dana obilježava “Dan posvećenog života”, a u sljedeću nedjelju “Dan života”, te je istaknuo: “Život je Božji dar. A njegova je ljubav u temelju posvećenog života u samostanima i svetog života u obiteljima. Ljubav je Božja poticala i naše pređe pa su, vođeni Gospodnjim svjetlom, promicali kulturu života, gradili hospicije, orfanotrofije, bolnice i nahodišta. A sveti Vlaho izvrstan liječnik duše i tijela, pomagao im je i učio ih kako braniti, štiti i poštivati život. To je ono “višnje svjetlo vjere” za koje je Dante molio u Raju kako bi njegovu iskru mogao prenijeti “svojoj čeljadi”.
Rektor crkve Sv. Vlaha mons. Toma Lučić pročitao je imena onih koji su ove godine poslali Dubrovčanima čestitke za proslavu njihova zaštitnika na što je mnoštvo odgovarao srdačnim pljeskom. Darove na blagoslov prinijela su djeca i, ove godine, učenice dubrovačke Klasične gimnazije”Rudjera Boškovića” Katija Belemečić, Zrinka Žeravica, Paula Dragić, Mirna Barač, Doris Skaramuca i Magdalena Rezo. Djevojke su bile u narodnim nošnjama Pelješca, Župe Dubrovačke, Konavala, Mljeta, Korčule i Lastova. Među darovima bile su i bijele golubice koje je iz košarice pustio dubrovački biskup i koje su ovaj put poletjele prema sjeveru. Uz himan “Čuj sv. Vlaho…” kojeg su otpjevali Katedralni zborovi, na Orlandov stup ovogodišnji festanjuli kapetan Davor Božinović i obrtnik Marko Matić podigli su barjak sv. Vlaha. Program feste nastavljen je predvečerje u dubrovačkoj katedrali svečanom Večernjom i koncertom katedralnih zborova.