100. obljetnica dolaska Službenica BDM u Križevačku biskupiju
Križevci (IKA )
Na otvaranju jubileja u Križevcima bila je i generalica č.M. Dženes Soljuk iz Rima
Križevci, (IKA) – U križevačkoj grkokatoličkoj katedrali Presvetog Trojstva 25. i 26. studenoga otvoren je jubilej 100. obljetnice dolaska redovnica Službenica Bezgrešne Djevice Marije iz Ukrajine na ta područja, najprije u Križevce 1906., a 1963. godine i u Zagreb, gdje redovnice i sada vode domaćinstvo u rezidenciji križevačkog biskupa. Zajednica je prerasla u provinciju te danas djeluje na prostorima Vojvodine, Ukrajine te na misijskim postajama u Njemačkoj i Rimu. Družba je osnovana 1892. godine u Ukrajini, suosnivatelji Družbe su bazilijanac o. Jeremija Lomnicki, o. Kirilo Selecki te proglašena blaženom 27. lipnja 2001. u Lavovu s. Josafata Gordaševska. To je bila prva ženska institucija apostolskog karaktera u Ukrajinskoj katoličkoj crkvi istočnog obreda.
Jubilej je otvoren molitvom Večernje 25. studenoga, a idućega dana svečanu arhijerejsku liturgiju predvodili su biskupi križevački Slavomir Miklovš, apostolski egzarh za grkokatolike u Srbiji i Crnoj Gori Đuro Džudžar te biskup Kiro Stojanov iz Makedonije. Na proslavili su bili vjernici i gosti iz Makedonije, Bosne, Srbije, Zagreba, Žumberka, Križevaca te okoline.
Nakon liturgije redovnice su priredile svečanu akademiju. U prigodi jubileja objavljen je CD s pjesmama i meditacijama bl. Josafate na ukrajinskom jeziku. Redovnice planiraju tijekom jubilarne godine prirediti prigodni program u svakoj župi u kojoj Službenice BDM djeluju. Svečana proslava na završetku jubilarne godine održat će se u Ruskom Krsturu u Vojvodini, gdje se nalazi provincijalna kuća.
Na otvaranju jubileja u Križevcima bila je i generalica č.M. Dženes Soljuk iz Rima, koja je u čestitki istaknula: “Stogodišnji jubilej, koji smo upravo označili, daje nam priliku osvrnuti se unatrag sa zahvalnošću Gospodinu za sve milosti koje nam je darivao u tih 100 godina. Također daje nam prigodu zahvaliti za sestre, koje su se žrtvovale da bi ova misija donijela mnogo dobrih plodova, i moliti Gospodina da i ubuduće blagoslovi sve napore koje činimo na slavu Božju i dobro ljudima”.