Oproštaj od pape Ivana Pavla II.
Rim (IKA )
Varšavom je u spomen na Papu odjeknulo 26 topovskih salvi, po jedna za svaku godinu pontifikata
Rim, (IKA) – U brojnim zemljama diljem cijeloga svijeta vjernici i poštovatelji opraštali su se od pape Ivana Pavla II. misama zadušnicama i dojmljivim simboličnim gestama. Sva su se svjetla u poznatom Empire state buildingu u New Yorku ugasila 7. travnja u 21.37 sati, u spomen na trenutak Papine smrti 2. travnja. Središtem meksičkoga glavnog grada posljednji je put prošao papamobil sa slikom Ivana Pavla II., koji su na putu od nuncijature do bazilike Gospe Guadalupske ispratili deseci tisuća vjernika. U Turskoj je policija otkazala proslavu svoje 160. obljetnice, a državne zastave s islamskim polumjesecom spuštene su na pola koplja. Na misi zadušnici koju je za katolike latinskog obreda u katedrali Duha Svetoga u Ankari uoči pogreba predvodio apostolski nuncij nadbiskup Edmond nazočni su bili i službeni predstavnici pravoslavlja i islama.
U Iraku, gdje su se na spomen smrtnog dana proroka Muhameda u svetom gradu Najafu okupile tisuće hodočasnika državna televizija Al Iraqiya prekidala je svoj program prijenosom događanja u Vatikanu. Svoje su reportere u Rim uputile i obje arapske televizije Al Jazzera i Al Arabija.
Varšavom je u spomen na Papu odjeknulo 26 topovskih salvi, po jedna za svaku godinu pontifikata. Točno u 10 sati 8. travnja oglasile su se sirene i crkvena zvona. U varšavskoj sinagogi održana je međureligijska molitva za poljskog Papu. U mnogim se poljskim gradovima prijenos pogreba pratio na velikim zaslonima na trgovima i u crkvama. U Krakovu se okupilo oko 800.000 ljudi, a u Papinu rodnom mjestu okupili su se hodočasnici iz cijele zemlje. Poljski radio do 18. travnja svaku večer u 21.37 sati prekida program i emitira Papinu pjesmu “Krist na žalu” u izvedbi poznate pjevačice Anne Marie Jopek.
U katedralama diljem Njemačke pogreb se pratio na video zaslonima. Na misi zadušnici koju su uoči pogreba u berlinskoj katedrali Sv. Ivana slavili kardinali Karl Lehmann i Georg Sterzinsky nazočan je bio i kancelar Gerhard Schroeder, zajedno s njemačkim političarima, članovima Parlamenta, ministrima, diplomatima te predstavnicima gospodarskoga i kulturnoga života. I vjernici u Norveškoj okupili su se u spomen na Papu u luteranskoj katedrali u gradu Trondheimu, u kojoj je Papa 1989. sudjelovao na ekumenskom bogoslužju. Riječ je o povijesnome događaju, budući da od reformacije u toj katedrali nije slavljena ni jedna katolička misa zadušnica, istaknuo je luteranski biskup Finn Wagle.
U apostolskoj nuncijaturi na Kubi više od četiri tisuće osoba upisalo se u Knjigu žalosti, a to je 4. travnja učinio i kubanski predsjednik Fidel Castro, nakon što je u katedrali u Havani nazočio misi zadušnici za Ivana Pavla II. Duhovni vođa tibetanskih budista Dalaj Lama izrazio je veliku žalost zbog smrti pape Ivana Pavla II., istaknuvši: “Izgubili smo jednu od najvećih ličnosti, velikog vođu s velikom vizijom”. Ukrajinski predsjednik Viktor Juščenko proglasio je nacionalni Dan žalosti, a u Lavovu se više tisuća katolika oba obreda okupilo u zajedničkoj procesiji u spomen na Papin posjet 2001. godine.