Istina je prava novost.

Okrugli stol Franjevačkog instituta za kulturu mira

Cilj okruglog stola bila je "Deklaracija o vodi" u kojoj bi se ukazalo na trenutačno stanje, glavne probleme, ali i moguće putove njihovog rješavanja

Split, (IKA) – Franjevački institut za kulturu mira priredio je 17. veljače u Splitu zatvoreni okrugli stol na kojemu su sudjelovali stručnjaci iz raznih institucija koje se bave gospodarenjem i zaštitom voda, kao i istaknuti znanstvenici. Cilj okruglog stola bila je “Deklaracija o vodi” u kojoj bi se ukazalo na trenutačno stanje, glavne probleme, ali i moguće putove njihovog rješavanja.

Na okruglom stolu Deklaracija nije dovršena, na njoj će sudionici još raditi i bit će predstavljena na Svjetski dan voda 22. ožujka na skupu koji zajedno organiziraju Franjevački institut za kulturu mira, Hrvatske vode, Vodovod i kanalizacija, d.o.o. Split i Društvo za zaštitu voda.
Najviše vremena u raspravi posvetilo se problemu zašto još nije donesena vodnoprivredna osnova koju su prema Zakonu Hrvatske vode trebale već davno donijeti te koje su posljedice nepostojanje takve osnove. Istaknuto je da se problem hrvatskih voda treba rješavati kompleksno, višenamjenski, a ne kampanjski.

Nakon okruglog stola priručnik “Žeđ na izvoru” predstavili su dr. Ognjen Bonacci, mr. Toni Carević i dr. Špiro Marasović. Prof. Bonacci, profesor hidrologije, ekohidrologije, kraške hidrologije i gospodarenja vodnim resursima na sveučilištima u Splitu, Osijeku, Zagrebu i Rijeci, istaknuto je da je priručnik doživio kao “vapaj žednog u pustinji”. Prema njegovu mišljenju, autori “argumentirano upozoravaju da je u svijetu, ali i kod nas vezano s vodom, učinjeno mnogo toga što ne valja i o čemu javnost tek ponešto zna”. Mr. Toni Carević, djelatnik Hrvatskih voda koji je sudjelovao u izradi temeljnih planskih dokumenata iz oblasti gospodarenja vodama smatra da je vrijednost priručnika u tome što pridonosi razbijanju iluzije čovječanstva o neiscrpnosti vode, što potiče svijest o ekološkoj i socijalnoj pravednosti u pitanjima vezanim uz vodu te što nudi rješenja postojećih problema. Mišljenja je da bi priručnik trebao biti štivo političara, jer upozorava na sudbinu prezaduženih zemalja koje su, zbog nemogućnosti plaćanja prispjelih obveza, bile prisiljene prodati (privatizirati) vode i vodno gospodarstvo. Pročelnik moralne teologije na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Splitu dr. Špiro Marasović govorio je o priručniku u sklopu socijalnog nauka Crkve. Postoje crkveni dokumenti koji potiču vjernike na ekološku svijest i odgovornost. Nedostaje, međutim, jedna šira svijest i opredjeljenje vjernika za odgovornim odnosom prema prirodi. Smatra da ovaj priručnik može pridonijeti razvoju te svijesti te ga preporučuje župnicima i pastoralnim djelatnicima. U ime Društva za zaštitu voda govorio je dr. Jure Margeta. Istakao je da priručnik dolazi u pravo vrijeme budući da se Hrvatska nalazi pred ulaskom u Europsku uniju i potrebna su joj jasna stajališta u pregovaračkim procesima. Predstavljanju priručnika nazočilo je oko 150 sudionika.