Istina je prava novost.

Međusobnim intervjuima do razumijevanja i suradnje

Islamske informativne novine "Preporod" i katolička obiteljska revija "Svjetlo riječi" objavile intervjue s kardinalom Puljićem i muftijom Cerićem u kojima su pitanja vjerskim poglavarima sastavili predstavnici druge vjerske zajednice

Sarajevo, (IKA/KTA) – Uredništva islamskih informativnih novina “Preporod” i franjevačke obiteljske revije “Svjetlo riječi” ostvarila su značajan projekt u cilju međusobnog razumijevanja, suradnje i poštivanja muslimana i katolika na prostorima Bosne i Hercegovine. Naime, one svojim čitateljima predstavljaju poglavare Islamske zajednice i Katoličke crkve u Bosni i Hercegovini, reis-ul-ulemu dr. Mustafu Cerića i kardinala Vinka Puljića putem dva intervjua koja su objavljena u istom obliku u dvije revije. Razgovor s kardinalom Puljićem vodili su novinari Preporoda, a s ef. Cerićem novinari Svjetla riječi. Tako će čitatelji Preporoda prvi put moći pročitati razgovor sa svojim vjerskim vođom u kojemu su pitanja postavljali katolici. Istodobno će čitatelji Svjetla riječi prvi put čitati razgovor s kardinalom Puljićem, koji je vodio jedan bosanski musliman. Izbor i broj pitanja određivao je svaki urednik zasebno.
Na pitanje što misli o inicijativi dvaju listova, kardinal Puljić odgovorio je da je to trebalo učiniti davno. Tako se stvara ozračje povjerenja i međusobnog upoznavanja. Ako ima dobre volje – a mislim da ima – treba tražiti sve više pozitivnih koraka međusobnog surađivanja i upoznavanja. Sigurno je vrlo važan dijalog unutar zajednice, kako bi onaj s drugima i drugačijima bio vjerodostojniji, istaknuo je kardinal Puljić.
Dr. Cerić, na pitanje kako je zadovoljan dijalogom na lokalnoj razini, među običnim vjernicima, odgovara da čim nema dijaloga na vrhu, nema dijaloga ni u vjerničkim sredinama. “Iskreno mislim da bi bilo jako dobro da kardinal Puljić i ja posjetimo naše sredine u Bosni i Hercegovini i da potaknemo naše ljude na lokalnoj razini na dijalog, ali i na praksu koja znači bolji život za sve. Kardinal zna za tu ideju. Nadam se da će se steći potrebni uvjeti za nas obojicu, kako bi se ona i ostvarila”, rekao je poglavar Islamske zajednice u BiH.