Proslava svetkovine Marije Bogorodice u Požegi
Požega (IKA )
Biskup Škvorčević upozorio kako se u Hrvatskoj gomila zlo kojem posebnu pozornost daju mediji te istaknuo kako se od vlasti očekuje da će učiniti sve da se Hrvatska ne isprazni i ne umre
Požega, (IKA) – Na svetkovinu Marije Bogorodice 1. siječnja, kada se ujedno slavi i Svjetski dan mira, u požeškoj katedrali Sv. Terezije Avilske svečano euharistijsko slavlje predvodio je požeški biskup Antun Škvorčević u koncelebraciji s generalnim vikarom mons. mr. Josipom Krpeljevićem, katedralnim župnikom i kanonikom preč. Matijom Jurakovićem, kancelarom Ivicom Žuljevićem te katedralnim vikarima Mladenom Štivinom i Stjepanom Vukom. Biskup se u prigodnoj propovjedi, između ostaloga, zapitao je li se naše hrvatsko srce ohladilo, umrtvilo, osušilo, ispraznilo? S praznim i mrtvim srcem Hrvatska ne može živjeti. To ljudsko hrvatsko srce može se zagrijati na onoj najvećoj toplini koja je Bog. Upravo takvo toplo srce treba ovoj zemlji i zato ćemo za takva srca koja će točno znati misliti, osjećati i djelovati po Božjem. Upravo su ovakva razmišljanja važna uoči predsjedničkih izbora, jer nama ne smije biti svejedno tko preuzima javne odgovornosti, odnosno kakvi su to ljudi i kakve vrijednosti donose. Dana nam je odgovornost da prosuđujemo o ljudima i da im pomognemo da ono što je vrijedno i dobro da to po njima u javnom životu bude potvrđeno i osnaženo, a ne poniženo. Požeški se biskup u propovijedi osvrnuo i iznio glavne misli iz ovogodišnje poruke pape Ivana Pavla II. za Svjetski dan mira. Biskup Škvorčević nadalje je upozorio kako se u Hrvatskoj gomila zlo kojem posebnu pozornost daju mediji te na taj način i svi mi postajemo dionici nekoga mraka. Zbog toga je u Hrvatskoj potrebno umnožiti govor o dobru jer dobra, plemenitosti i ostalih ljudskih vrednota ima mnogo, ali je to potrebno uvidjeti i u to se uključiti.
Kako su statistike neumoljive i za proteklu godinu u kojoj je bilo više umrlih nego rođenih, biskup je upitao vjerujemo li mi u Hrvatskoj više životu nego nečem drugome. Osim sve manje rođenih, problem je i iseljavanje iz Hrvatske, stoga se od vlasti očekuje da će učiniti sve da se Hrvatska ne isprazni i ne umre.