Papa sazvao Biskupsku sinodu Kaldejske crkve
Vatikan (IKA )
Na sinodi se bira novi babilonski patrijarh
Vatikan, (IKA) – Papa Ivan Pavao II., “u svojoj očinskoj brizi za časnu Kaldejsku crkvu”, sazvao je za 2. i 3. prosinca ove godine u Vatikanu Biskupsku sinodu te Crkve na kojoj će se birati babilonski patrijarh Kaldeje, priopćio je predstojnik Tiskovnog ureda Svete Stolice dr. Joaquin Navarro-Valls.
Novi patrijarh treba naslijediti Raphaela I. Bidawida, koji je preminuo 7. siječnja ove godine u Beirutu u Libanonu. U Bagdadu se proteklih dana sastao Sinod kaldejskih biskupa, koji međutim još uvijek nije izabrao novog patrijarha. Zbog toga se prema Zakoniku kanonskog prava Istočnih Crkava, ukoliko novi patrijarh ne bude izabran u roku od petnaest dana od otvorenja Biskupske sinode patrijarhalne Crkve, slučaj prenosi na Rimskog Prvosvećenika.
U svijetu je oko milijun vjernika Kaldejske crkve. Najveći ih dio (oko 500.000) živi u Iraku, gdje je i sjedište patrijarhata. Kaldejska crkva u Iraku je organizirana u metropolije i eparhije na sjeveru i jugu zemlje. U Iraku postoje i dvije kaldejske redovničke zajednice: redovnice Presvetog Srca i kaldejske redovnice kćeri Bezgrešne Marije. Kaldejska crkva ima također monaško-misionarsku ustanovu, koja danas ima 4 samostana u Iraku, jedan u Rimu i jednu misiju u Americi.