Porast neprijateljstva prema izbjeglicama
London (IKA )
Političari i medijski djelatnici izbjeglice u javnosti predstavljaju kao prevarante koji žele iskoristiti socijalni sistem
London, (IKA) – Lancasterski biskup Patrick O Donogue upozorio je na rastuću netrpeljivost britanskih političara i medijskih djelatnika prema izbjeglicama. Odgovorni za izbjeglice pri katoličkoj biskupskoj konferenciji u svom priopćenju objavljenom u Londonu napominje kako se ljude koji podnose molbe za dobivanje azila u javnosti često predstavlja kao prevarante koji žele iskoristiti socijalni sistem, a u međuvremenu ih se ocrnjuje i kao teroriste.
Čak i predstavnici najviših političkih krugova šalju “različite signale”, kritizira biskup. Navodi kako premijer Tony Blair i vođa opozicije Ian Duncan Smith opetovano zagovaraju pooštrenje mjera, dok se istodobno ministar unutarnjih poslova David Blunkett zauzima za prava izbjeglica. Stoga biskup ponovno ističe da su ljudi koji traže azil većinom žrtve nepravednih socijalnih, gospodarskih i političkih struktura, a u velikom broju slučajeva napustili su dom pred prijetnjom mučenja i smrti.