Istina je prava novost.

Sveta Stolica: Preispitati predložene smjernice BK SAD u vezi slučajeva spolnog zlostavljanja maloljetnika

Sveta Stolica potaknula osnivanje Mješovite komisije Svete Stolice i Biskupske konferencje SAD-a koja će imati za zadaću pospješiti "daljnja promišljanja" i "preispitivanje" normi i statuta koje je usvojila BK SAD vezano uz slučajeve spolnog zlostavljanja maloljetnika od strane predstavnika američkog klera

Vatikan, (IKA) – Iz Vatikana je najavljeno osnivanje Mješovite komisije Svete Stolice i Biskupske konferencije SAD-a koja će imati za zadaću pospješiti “daljnja promišljanja” i “preispitivanje” normi i statuta koje je usvojila BK SAD na svojem zasjedanju u lipnju u Dallasu u Texasu vezano uz slučajeve spolnog zlostavljanja maloljetnika od strane predstavnika američkog klera. Ta dva dokumenta upućena su Svetoj Stolici na “recognitio”. Komisiju će tvoriti četiri biskupa člana BK SAD-a i četiri predstavnika mjerodavnih dikasterija Svete Stolice (Kongregacija za nauk vjere, za biskupe, za kler te Papinskog vijeća za tumačenje crkvenih zakona). Predstojnik Kongregacije za biskupe kardinal Giovanni Battista Re osnivanje spomenute Komisije najavio je posebnim pismom kojim Sveta Stolica odgovara na “naputke” BK SAD. Pohvalivši napore Crkve u SAD-u “upravljene zaštiti maloljetnika kako bi se izbjeglo da se ubuduće ponove ta zlostavljanja” i koji ujedno imaju za cilj “pomoći, očuvati ili povratiti povjerenje vjernika u njihove pastire”, Sveta Stolica upozorava da, “usprkos” tim pokušajima, “primjena politika usvojenih na plenarnom zasjedanju u Dallasu može biti izvor zabune i dvosmislenosti, budući da te norme i statut sadrže mjere koje je pod određenim vidicima teško uskladiti sa općim zakonom Crkve”. U pismu se jednako tako upozorava na “terminologiju” koja je “ponekad neodređena i nejasna te ju je dakle teško tumačiti”. Za Svetu Stolicu, osim toga, ostaju otvorena pitanja “o konkretnom načinu na koji će se postupci opisani u normama i statutu primjenjivati”, u smislu odredbi Zakonika kanonskog prava i “Motu proprija” kojeg je ove godine o tome pitanju uputila Kongregacija za nauk vjere. To su, dakle, temeljni razlozi zbog kojih Sveta Stolica ocijenjuje “primjerenim i nužnim”, da se, prije nego se odobri “recognitio”, putem Mješovite komisije dadne prostor “daljnjem promišljanju i preispitivanju” mjera koje su predložili američki biskupi u svom dokumentu. Najoštrije osuđujući spolno zlostavljanje maloljetnika Sveta Stolica u pismu kardinal Rea opetuje “punu solidarnost” s biskupima SAD-a “u njihovoj odlučnoj osudi” tih čina. Sveta Stolica ujedno izražava duboku zabrinutost “zbog stanja napetosti” koje je stvoreno u Americi posljednjih mjeseci, te podupire “napore Biskupske konferencije Sjedinjenih Američkih Država oko pomaganja biskupa koji se suočavaju s tim teškim problemima”.

Predstojnik Kongregacije za kler kardinal Dario Castrillon Hoyos pojasnio je kako je zadaća Mješovite komisije Svete Stolice i BK SAD-a “pronaći izraze koji će, s jedne strane, omogućiti da se pruži jasan i snažan odgovor kako bi se izbjegao tako težak zločin”, ali istodobno “da se ne ide protiv temeljnih načela Crkve”, koja, osim “milosrđa” predviđa također “obraćenje”, te “kada brani ljudska prava, brani ljudska prava svih, također i grešnih svećenika”. Premda čini spolnog zlostavljanja maloljetnika, u slučaju kada je čin pedofilije nedvojbeno potvrđen, traže “snažan odgovor” i o njima je zakonodavstvo Crkve jasno, kardinal Hoyos ističe kako te slučajeve treba jasno razlučiti od slučajeva “lažnih optužbi ili nečasnih tužitelja” jer “nije pravedno da se za nedokazanu optužbu osobi izriče kazna koja će je psihički, duševno, ekonomski i društveno upropastiti”. I za svećenike koji počine spolna zlostavljanja, osim toga, “uvijek je moguće obraćenje: mnogi su sveci kanonizirani nakon što su prije obraćenja živjeli životom koji nije bio u skladu s božanskim naukom”, primjetio je Hoyos.

Predsjednik BK SAD-a biskup Bellevillea Wilton D. Gregory pojasnio je zašto je Sveta Stolica, nakon što je proanalizirala dokumente američkog episkopata, odlučila utemeljiti spomenutu Komisiju. Sveta Stolica, rekao je biskup Gregory, uočila je neka mjesta u ta dva dokumenta za koje drži da trebaju daljnje rasprave i veće pojašnjenje, kako bi se zajamčio da plan djelovanja upravljen zaštiti naše djece ne bude predmet krivih tumačenja te da bude u punoj suglasnosti sa općim zakonom Crkve. Predsjednik BK SAD-a pojasnio je kako nije došlo “ni do kakvog sukoba” sa Svetom Stolicom, već se teži većem zajedništvu radi postizanja zajedničkog dogovora. Biskup Gregory je također istaknuo kako u njegovim susretima sa ekspertima Rimske kurije “nikada ništa nije definirano kao apsolutno neprihvatljivo” te da s druge strane Sveta Stolica cijeni napore koje su poduzeli američki biskupi u izradi spomenutih dvaju dokumenata. No, ujedno je smatrala kako ta dva teksta trebaju daljnja “produbljenja, objašnjenja i pojašnjenja”. Zbog, kako je naveo, “strašnog stanja u Crkvi” koje je mnogo utjecalo također na “vjeru osoba” Sveta je Stolica “zatražila da se djeluje brzo”, dodao je predsjednik BK SAD-a.