Istina je prava novost.

Južnoafrički biskupi osudili seksualne zloporabe maloljetnika

Biskupi upozoravaju i na potrebu kritičkog osvrta na ulogu obavijesnih sredstava, zakonodavaca i odgojitelja te na uzore permisivnog društva

Vatikan, (IKA) – Južnoafrički katolički biskupi oštro su osudili svaku seksualnu zloporabu nad maloljetnicima i obećali svoju suradnju s građanskim vlastima. Zloporaba nad maloljetnicima odvratan je grijeh i zločinački čin koji razara mladi život. Stoga je za osudu gdje god da je počinjen, pa i u Crkvi, kaže se u pastirskom pismu južnoafričkih biskupa o pedofiliji, koja je u središtu pozornosti javnosti nakon slučajeva u Americi. Biskupi obećaju suradnju s vlastima u zaustavljanju te pojave i dodaju kako je za njih na prvom mjestu dobro djeteta, a ne interesi krivca.

U dokumentu spominju sve što su do sada poduzeli protiv te pojave, posebice “Pravilnik” koji su prihvatili u dogovoru s Južnoafričkim svećeničkim vijećem, u kojem su iznesene smjernice za pristup takvim slučajevima. Prema mišljenju biskupa ostaje još odrediti način suradnje s vlastima. No, djelatni rad protiv pedofilije, ističu u zaključku dokumenta južnoafrički biskupi, pretpostavlja potrebu kritičkog osvrta na ulogu obavijesnih sredstava, zakonodavaca i odgojitelja te na uzore permisivnog društva u kojemu svi žive i u kojemu prevladava šizofrenično poimanje spolnosti.