Istina je prava novost.

CRKVENIM POGLAVARIMA NIJE DOPUŠTEN ULAZAK U BETLEHEM

Propao je pokušaj crkvenih poglavara iz Jeruzalema da stignu do Betlehema, objavljeno je iz latinskoga patrijarhata u Jeruzalemu - jeruzalemski benediktinici od danas u 15 sati zvone i mole za mir.

Jeruzalem, 3. 4. 2002. (IKA) – Propao je pokušaj crkvenih poglavara iz Jeruzalema da stignu do Betlehema, objavljeno je iz latinskoga patrijarhata u Jeruzalemu. U “mirovnom konvoju” okupilo se dvjestotinjak kršćana koji nakon duge rasprave s izraelskim vojnicima nisu uspjeli proći kontrolnu točku i stići do 8 kilometara udaljenog Betlehema. Izraelski ih vojnici nisu propustili, kako su objasnili, jer im je nedostajalo službeno odobrenje vojnih vlasti. U konvoju su sudjelovali jeruzalemski rimokatolički poglavar Michel Sabbah, poglavar Franjevačke kustodije fra Giovanni Battistelli, biskupi grčkopravoslavne, armensko-apostolske, koptsko-pravoslavne, anglikanske i evangeličko-luteranske Crkve. Na kiši ispred kontrolne točke zajednički su se pomolili. Patrijarh Sabbah se izjasnio za crkveni azil za Palestince, rekavši kako je preduvjet za to da se oružje ostavi izvan crkve, te dodao kako on može govoriti samo za područje franjevačkoga samostana, a ne za Bazliku Rođenja koja je pod jurisdikcijom grčkoga patrijarha. Prema izraelskim vojnim podacima, palestinski vojnici i izbjeglice nalaze se i u ostalim crkvama u Betlehemu, a u Bazilici Rođenja je nekoliko stotina osoba. Izraelske vlasti su stanje ocijenile napetim, pa u grad ne puštaju novinare.
Njemački benediktinci u Betlehemu od danas će svaki dan u 15 sati zvoniti i moliti za mir u Svetoj zemlji, posebno u Betlehemu. Jordansko vijeće Crkava pozvalo je međunarodnu zajednicu da prisili Izrael na prekid napada na kršćanska sveta mjesta. Također su pozvali međunarodnu zajednicu i udruge za ljudska prava da potaknu Izrael na poštivanje ljudskih života i prava. U priopćenju, koje su potpisali poglavari grčko-pravoslavne, grko-katoličke, rimokatoličke i armenske apostolske Crkve u Jordanu, osuđuje se izraelsko “brutalno ponašanje” na Palestinskim područjima i posebno prema Yasseru Arafatu. (j04073sv)