VATIKAN: MISOM ZAPOČEO SIMPOZIJ O KARDINALU ŠEPERU
Vatikan (IKA )
U propovijedi se kardinal Ratzinger osvrnuo na kardinala Šepera kao “velikog slugu Kristu i Crkvi u teškim vremenima”.
Vatikan, 29. 11. 2001. (IKA) – Svečanom misom, koju je zajedno sa zagrebačkim nadbiskupom Josipom Bozanićem i pomoćnim biskupima Josipom Mrzljakom i Vladom Košićem te đakovačkim i srijemskim biskupom Marinom Srakićem i pedesetak svećenika na oltaru katedre u bazilici Sv. Petra u Vatikanu jutros, 29. studenoga, predvodio pročelnik Kongregacije za nauk vjere kardinal Joseph Ratzinger, započeo je u Vatikanu međunarodni simpozij o kardinalu Franji Šeperu u povodu 20. obljetnice njegove smrti. Na misi je sudjelovalo oko 800 hodočasnika većim dijelom iz Zagrebačke nadbiskupije. Nadbiskup je Bozanić istaknuo kako je “ovo prilika i za molitvu na grobu apostolskog prvaka za milost vjere za nas, a napose za našu djecu i mlade. Milost vjere je najveći dar, što ga čovjek može imati”.
U propovijedi se kardinal Ratzinger osvrnuo na kardinala Šepera kao “velikog slugu Kristu i Crkvi u teškim vremenima”. Tijekom II. svjetskog rata, a napose kao tajnik zagrebačkog nadbiskupa Šeper je sudjelovao u mukama bl. Alojzija Stepinca. Kao nadbiskup nije mogao izbjeći borbu za vjeru protiv komunističke ideologije, koja je sebe predstavljala kao otkupiteljica i spasiteljica čovjeka. Kao pročelnik Kongregacije smješta se u rasprave između vjere i razuma, za koju Goethe kaže da je najveća tema čovječanstva. Šeper je sudjelovao, prema riječima kardinala Ratzingera, u Kristovom trpljenju. Bio je međutim i svjedok njegove slave. Kardinal Šeper je poznavao “tamne doline” čovjeka i svijeta, ali se nije bojao koracati tim dolinama, jer je dobro znao da je Krist uz njega. Šeper je živio sa Crkvom Petrovo svjedočanstvo “Ti si Krist”. Živio je to svjedočanstvo i kao zagrebački nadbiskup i kao pročelnik kongregacije. On nije nikada iznosio svoja mišljenja. Nije imao interesa predstavljati samoga sebe, vlastite ideje i misli. Šeper je htio dati svijetlo, koje dolazi od Oca i u borbama ljudskih mišljenja nastojao je braniti Božju istinu, pravo svijetlo našeg života, poručio je kardinal Ratzinger.
Simpozij će se danas nastaviti u 16 sati u “Auli del Sinodo”. Uvodnu riječ imat će tajnik Kongregacije za nauk vjere nadbiskup Tarcisio Bertone, nakon čega slijede pozdravi nadbiskupa Bozanića i veleposlanika RH pri Svetoj Stolici dr. Franje Zenka. Životopis kardinala Franje Šepera na prvom predavanju iznijet će mons. Vladimir Stanković. Biskup Košić govorit će o doprinosu kardinala Franje Šepera na II. vatikanskom saboru u dokumentima Sacrosanctum Concilium, Dei Verbum, Lumen Gentium i Gaudium et spes. Mons. Vincenzo Carbone dat će priopćenje o neobjavljenim pojedinostima s Koncila. O doprinosu kardinala Šepera za Biskupsku sinodu govorit će kardinal Jozef Tomko.
Drugoga dana simpozija, u petak 30. studenoga s početkom u 9 sati kardinal Ratzinger održat će predavanje o kardinalu Šeperu kao pročelniku Kongregacije za nauk vjere. Slijede priopćenja kardinala Karla Lehmana o kardinalu Šeperu kao predsjedniku Međunarodne teološke komisije i Pierrea Grelota o kardinalu kao predsjedniku Papinske biblijske komisije. Audijencija Svetoga Oca u “Palazzo Apostolico” za sudionike simpozija i hrvatske hodočasnike bit će u 12 sati. Nakon pozdravne riječi zagrebačkog nadbiskupa slijedi Papin govor. (i11651hr/as/mjb)