PEPELNICA U POŽEŠKOJ KATEDRALI
Požega
biskup Škvorčević osvrnuo se na sadašnji hrvatski trenutak koji obilježavaju određene izgubljenosti na gospodarskom području, ali i mnoge nevolje na drugim razinama među kojima su i one duhovne.
Požega, 29. 2. 2001. (IKA) – U požeškoj katedrali Sv. Terezije Avilske na blagdan Pepelnice 28. veljače svečano misno slavlje predvodio je požeški biskup dr. Antun Škvorčević u koncelebraciji s kancelarom Antunom Prpićem, tajnikom Ivicom Žuljevićem i svećenicima Josipom Krpeljevićem i Robertom Mokrijem. Na početku prve korizme u trećem tisućljeću biskup Škvorčević osvrnuo se na sadašnji hrvatski trenutak koji obilježavaju određene izgubljenosti na gospodarskom području, ali i mnoge nevolje na drugim razinama među kojima su i one duhovne. “Prorok bi danas u ovoj našoj Hrvatskoj ustao i rekao: ‘Vratite se iz tih stanja izgubljenosti, nepovjerenja, iz stanja duhovne praznine’. Možda u ovom našem trenutku ova korizma ima sasvim posebno značenje. Ona uistinu jest kako apostol Pavao, na proročki način svojima kaže: ‘Evo, sada je, vrijeme milosno. Evo, sada je vrijeme spasa’. Taj naš ‘sada’, koji je na neki način ranjen i izgubljen zbog naših nutarnjih raspoloženja ujedno je i trenutak šanse ukoliko razumijemo da se imamo kuda vratiti. Postoji Bog koji čovjeku nudi mogućnost izlaska. Vratiti se Njemu i Njegovoj Riječi znači pronaći sebe u svojim pravim dimenzijama”, poručio je požeški biskup.
Korizma je upravo vrijeme, kako ističe biskup Škvorčević, takvog vraćanja ili obraćanja. Ovo naše hrvatsko stanje može postati drugačije ukoliko svi postanemo malo drugačiji u sebi, u svojoj duši i savjesti. U tome će nam pomoći post, molitva i dijela milosrđa, ali samo ukoliko to nisu izvanjske čini koje čovjeka ne diraju iznutra. Ukoliko to nije i ne služi tome da ja budem pozorniji za Boga onda su to čini koje ostaju prazne, koje me ne mijenjaju, koje me ne diraju u srce gdje ja jedino mogu biti čovjek i gdje se može dogoditi novi svijet i novi život. “Molitva, post i milostinja su čini kojima ja sebe otvaram za Boga”, ističe biskup Škvorčević, te poručuje da se svi više potrudimo kako bi Božji trud oko nas i u nama ove korizme uistinu bio uspješan te donio obilje duhovnih promjena, Božjeg svjetla i radosti.