Istina je prava novost.

ZATVARANJE VELIKOG JUBILEJA BIT ĆE JEDNOSTAVNO

Poznato mi je da je i Crkva u Hrvatskoj u tijeku ovog jubileja mnogo učinila u produbljivanju evanđeoskih savjeta. Uvjeren sam da će to imati velikih učinaka u dozrijevanju mjesne Crkve, rekao je kardinal Etchegaray za IKA-u

Vatikan, 13. 12. 2000. (IKA) – Predsjednik središnjeg Odbora za proslavu Velikog jubileja kardinal Roger Etchegaray predstavio je 12. prosinca novinarima program i značenje Jubileja kazališnih, folklornih, glazbenih, filmskih i modnih djelatnika, plesača i pjevača, kojim završavaju staleška jubilejska slavlja. Naš suradnik Aldo Sinković iskoristio je tu prigodu i zamolio kardinala Etchegaraya da za Katoličku informativnu agenciju predstavi bilancu Velikog jubileja.
Kardinal Etchegaray – “Pravu bilancu Velikog jubileja bit će teško učiniti, jer je riječ o duhovnoj naravi izvanrednoga vjerskog pothvata. Radi se – kako je u više navrata istaknuo Sveti Otac – o avanturi godine obraćenja, godine pokore, godine dubljeg zajedništva s Bogom i našom braćom. Stoga nećemo moći izmjeriti ljudskim mjerama ono što se zbilo – kako kaže Sveto pismo – u ljudskom razumu i srcima. Zbog toga je nemoguće iznijeti bilo kakvu vrstu objektivne bilance. Sigurno je, međutim, da je jubilej imao i vanjsko obilježje. Kršćanska vjera nije samo intimni, osobni, unutarnji doživljaj. Ona se odrazuje u društvenome, obiteljskom i profesionalnom životu. S te strane učinjeno je mnogo u sklopu programa koji je zacrtao Papa, najavljujući Veliki jubilej.”
IKA: Proslava Velikog jubileja posebno se osjetila u Vječnom gradu Rimu. Na pokrajinskoj razini izgleda da Crkve nisu shvatile potpunu važnost tog događaja za budućnost Crkve, društva i čovječanstva?
Kardinal Etchegaray – “Zahvaljujem Vam na tom pitanju. Kad se naime govori o jubileju, često se misli samo na zbivanja u Rimu. Istina, velik se dio svečanosti odnosno bolje rečeno vjerskih događaja zbio u Rimu, Vječnom gradu i glavnom središtu kršćanske duhovnosti, gdje živi Papa. Sveti je Otac međutim želio decentralizirati jubilej. Tradicionalno su se jubileji odvijali uglavnom u Rimu. Papa je međutim htio da se istim intenzitetom i istim dostojanstvom i važnošću jubilejska slavlja odvijaju na pokrajinskim razinama bez njegove nazočnosti. Iz podataka koji stižu Središnjem odboru, vidi se da su pokrajinske i biskupske Crkve po svuda uložile velike napore u proslavu ovog Velikog jubileja. Poznato mi je da je i Crkva u Hrvatskoj, zemlji koja je godinama bila izložena velikim iskušenjima, u tijeku ovog jubileja mnogo učinila u produbljivanju evanđeoskih savjeta. Uvjeren sam da će to imati velikih učinaka u dozrijevanju mjesne Crkve.”
IKA – Je li predviđeno nešto posebno za završetak jubilejskih slavlja 6. siječnja 2001 godine?
Kardinal Etchegaray – “Ne! Zatvaranje Svetih vrata neće biti onako svečano kao i otvaranje na Badnju noć 2000. Na svetkovinu Sveta tri Kralja simbolički će se zatvoriti vrata u bazilici Sv. Petra, Sv. Ivana Lateranskog, Sv. Pavla i Sv. Marije velike. To će zatvaranje biti vrlo jednostavno. Vrata, koja je na sreću Krist otvorio bit će međutim nakon jubileja još otvorenija. To je najvažnije!”