Istina je prava novost.

EUROPSKI BISKUPI PONOVNO KRITIZIRAJU POVELJU TEMELJNIH PRAVA

Uoči predstojećega svečanog predstavljanja europske Povelje temeljnih prava 7. prosinca u Nici, katolički biskupi zemalja Europske unije ponovno su upozorili na nedostatke toga dokumenta.

Bruxelles, 25. 11. 2000. (IKA) – Uoči predstojećega svečanog predstavljanja europske Povelje temeljnih prava 7. prosinca u Nici, katolički biskupi zemalja Europske unije ponovno su upozorili na nedostatke toga dokumenta. S plenarnog zasjedanja Vijeća Biskupskih konferencija EU (COMECE) održanog 23. i 24. studenoga u Bruxellesu jasno su upozorili da očekuju izmjene i poboljšanja toga dokumenta prije no što on postane sastavni dio budućega europskog ustava. Predsjednik Vijeća biskup Josef Homeyer istodobno je ponovno izrazio zadovoljstvo Crkve što se uopće pristupilo izradi te povelje, kao i radom konventa, tijela EU u kojemu su na izradi povelje sudjelovali predstavnici europskih parlamenata i vlada.
Kao glavne zamjerke dokumentu potpredsjednik COMECE-a biskup Attilo Nicora naveo je izostanak spomena vjerskog nasljeđa Europe, nedostatak opće klauzule na području bioetike koja bi jamčila apsolutnu zaštitu ljudskog života i dostojanstva čovjeka, kao i nedvosmisleno utvrđene zabrane kloniranja te neodređenost članka o zaštiti braka i obitelji. U dijelu o mišljenju, savjesti i vjerskim slobodama nedostaje točno određenje o slobodi Crkava i vjerskih zajednica, a u cijelom dokumentu općenito nedostaje članak koji bi određena prava tako temeljito utvrdio da ih nikada ne bi bilo moguće ograničiti ili zanemariti.
Vijeće je također upozorilo na opasnost izostanka reforme institucija Europske unije. Ukoliko se u Nici ne postigne sporazum o glavnim problemima, biskupi smatraju da bi bilo bolje “iskreno priznati izostanak napretka”, nego dogovoriti neki “površni kompromis”. Pritom su apelirali na sve predsjednike država i vlada EU da učine sve što je u njihovoj moći za uspjeh reforme, jer je ona neophodna za priključenje zemalja srednje i istočne Europe.
Na zasjedanju je dogovoreno da će biskupi u svojim zemljama potaknuti široku raspravu o budućnosti Europe, započevši je u nacionalnim BK. Nadalje, katolička sveučilišta u zapadnoj i istočnoj Europi zatražit će da sa svoje strane daju prilog isticanju vrednota u procesu europskog ujedinjenja, budući da se Europa prečesto shvaća kao puka gospodarska inicijativa.