NOVA KNJIGA PROPOVIJEDI NADBISKUPA STEPINCA
Zagreb (IKA )
"Alojzije Stepinac: Propovijedi, poruke, govori - 1934-1940" naziv je nove knjige koju je izdala Postulatura za proglašenje svetim bl. Alojzija Stepinca u Zagrebu, a za tisak ju je priredio postulator dr. Juraj Batelja.
Zagreb, 16. 11. 2000. (IKA) – “Alojzije Stepinac: Propovijedi, poruke, govori – 1934-1940” naziv je nove knjige koju je izdala Postulatura za proglašenje svetim bl. Alojzija Stepinca u Zagrebu, a za tisak ju je priredio postulator dr. Juraj Batelja. Javnosti je predstavljena u srijedu 15. studenoga u dvorani Tribina grada Zagreba.
Govoreći o povijesnim okolnostima u kojima je nadbiskup Stepinac pisao svoje propovijedi i govore, gospićko-senjski biskup dr. Mile Bogović posebno se osvrnuo na političke prilike u tadašnjoj Kraljevini Jugoslaviji i na odnos prema Katoličkoj crkvi u njoj kao i na tzv. “hrvatsko pitanje”. Ustvrdivši kako se na temelju knjige ne može doznati što je nadbiskup Stepinac “mislio o pojedinim događajima”, već bi se o njima mnogo više moglo doznati iz dnevnika koji vodio, mons. Bogović je rekao kako je nadbiskup “čvrsto bio uvjeren da je narodu potrebna evanđeoska pouka i poruka” pa on u prvome redu nastupa kao učitelj vjere, čvrsto pazeći da “kakvim efemernim podacima ne okrnji svoju propovjedničku riječ”. Govoreći o teološkim uporištima Stepinčevih propovijedi o. dr. Bonaventura Duda posebice je spomenuo njihovu biblijsku utemeljenost potkrijepljenu brojnim primjerima iz života. On je uviđao zla koja prijete Crkvi poput mlakosti i slabljenja vjere u euharistiju, te je iz takvih pobuda djelovao, a vrlo je kritičan bio prema nadolazećem komunizmu, masonstvu, bezboštvu i rasizmu. Svoje propovijedi, osim onih koje je redovito držao u zagrebačkoj prvostolnici za određenih blagdana, izgovarao je na hodočašćima, posebice u Mariji Bistrici, za posjeta župama, na euharistijskim kongresima te kada osniva nove župe. U nastojanjima da evangelizacijsko djelo zahvati što širi dio Crkve i društva osobito se zalagao za katolički tisak putem kojega se katolički nauk može najuspješnije širiti. Prikazujući lik i djelo nadbiskupa Stepinca postulator kauze dr. Batelja, između ostaloga je rekao da tekstovi sabrani u knjizi “potvrđuju kako je blaženi Alojzije proročki naslućivao novo razdoblje povijesti. Jasno je uočavao da su graditelji novog svijeta taj svijet tako usmjerili da ga okrenu od metafizike, od razmišljanja o posljednjim pitanjima (…) čineći sve da kršćanska vjera iščezne s čovjekova horizonta”. U tom kontekstu mons. Batelja kritički se osvrnuo na neke dnevne tiskovine u nas koje su donijele “tendenciozne” napise u kojima se sugerira “zasjenjenje sjaja blaženoga Alojzija Stepinca”. “Možda će ova knjiga mnogima otvoriti oči da počnu istinoljubivo, objektivno i pravedno prosuđivati povijest hrvatskog naroda i Katoličke crkve u njemu”, zaključio je mons. Batelja iznoseći ponešto od pojedinosti iz blaženikova života te iz postupka za njegovo proglašenje blaženim kada je izrečena i tvrdnja prelata teologa kako Stepinčeve “kreposti sjaju poput sunca!”. U tijeku predstavljanja knjige javnost je imala priliku premijerno vidjeti, dosad jedini “u živo” snimljeni detalj s pogreba kardinala Stepinca u Zagrebu, a kojega je tajno napravio anonimni američki novinar. Insert traje svega minutu i dvadeset sekundi, a prikazuje veliko mnoštvo vjernika u zagrebačkoj katedrali, pojedine crkvene prelate i tugu naroda te kardinalov lijes.
Predstavljanje knjige okupilo je veći broj zainteresiranih među kojima su nazočni bili zagrebački nadbiskup Josip Bozanić, kardinal Franjo Kuharić i pomoćni biskup Josip Mrzljak.
U predstavljanju knjige sudjelovao je oktet zagrebačkih bogoslova koji su izveli dvije skladbe autora dr. Ante Mateljana i mo. Šime Marovića, dok je tekstove čitao sjemeništarac Dominik Galojlić.