Istina je prava novost.

ČOVJEK - KULTURA, DRUŠTVO

"Čovjek - kultura, društvo" naziv je predavanja prof. ddr. Marijana Valkovića koje je održao u srijedu 15. studenoga u samostanu Družbe Isusove u Palmotićevoj 31 u Zagrebu.

Zagreb, 16. 11. 2000. (IKA) – “Čovjek – kultura, društvo” naziv je predavanja prof. ddr. Marijana Valkovića koje je održao u srijedu 15. studenoga u samostanu Družbe Isusove u Palmotićevoj 31 u Zagrebu. Predavanje je održano u sklopu redovite mjesečne tribine Hrvatskoga katoličkog društva prosvjetnih djelatnika. Govoreći ukratko o pojmu čovjeka, on je posebno istaknuo kako je učenje o čovjeka kao osobi specifični prilog kršćanstva europskoj civilizaciji i ujedno najpozitivniji i najpravilniji stav spram ljudskog bića. Pritom je podsjetio kako današnji Papa u svojoj enciklici “Stota godina” piše kako je komunizam propao upravo zbog pogrešne antropologije. Predavač je također istaknuo kako u današnjem svijetu, osobito pod utjecajem Nietzscheova učenja, prevladava mišljenje kako je čovjek proizvod materijalne evolucije. Nietzscheovi učenici čak pozivaju na nadilaženje humanizma. Rekavši kako se takvim učenjima čovjek svodi na materiju, a ne uzima se u obzir da je on i utjelovljeni duh odnosno produhovljeno tijelo, predavač je zaključio kako je čovjek kao osoba pozvan na suživot s Bogom.
U nastavku svoga predavanja prof. Valković je u najkraćim crtama govorio o pojmu kulture. Istaknuo je kako prema nekim podacima u svijetu ima čak četiri do pet tisuća kultura. Slično značenje ima civilizacija, no tim bi se pojmom označila razvijena kultura. Danas na svijetu ima 35-36 civilizacija. Rekavši kako je kultura bitni čimbenik ujedinjenja i povezivanja ljudi prof. Valković je to obrazložio primjerom kako je jedna od najvećih prepreka europskom ujedinjenju to što na razini Europe ne postoji jedinstvena kulturalna politika. Prof. Valković je još na kraju rekao kako kultura u sadržajnom smislu ima dublje značenje, dublji smisao koji ostavlja trag na različitim elementima društvenog života.
U sklopu svoga izlaganja o društvu prof. Valković posebno je govorio o državi blagostanja. U tome društvenom uređenju država je preuzela prevelike terete koje nije mogla ispunjavati poput školstva, zdravstva, mirovinskog sustava i dr. Potrebno je stoga tu državu rasteretiti tako da dio obaveza preuzme netko drugi poput primjerice velikih poduzeća, Crkava ili župa. U tome bi rasterećenju države svaki građanin morao preuzeti dio odgovornosti. Prof. Valković se pritom zauzeo za promicanje i utemeljenje dragovoljačkih udruga (samo ih u Italiji ima više od 7.000) čiji će članovi dobrovoljno obavljati određene društvene zadaće.