BIOTEHNOLOGIJE SE NE TREBA BOJATI!
Vatikan (IKA )
Pitanje genetski modificirane hrane i etičkih pitanja koja su uz nju vezana bilo je u središtu studije Papinske akademije za život koju je ustanovio papa Ivan Pavao II. Rezultati toga proučavanja objavljeni su g. 1991. u knjizi pod naslovom "Biotehnologija životinja i bilja: nove granice i nove odgovornosti".
Vatikan, 15. 11. 2000. (IKA) – Pitanje genetski modificirane hrane i etičkih pitanja koja su uz nju vezana bilo je u središtu studije Papinske akademije za život koju je ustanovio papa Ivan Pavao II. Rezultati toga proučavanja objavljeni su g. 1991. u knjizi pod naslovom “Biotehnologija životinja i bilja: nove granice i nove odgovornosti”. Knjigu je pisalo više autora a objavljena je u nakladi “Vatican Pressa”.
Jedan od autora te studije je i profesor na Zootehničkom institutu na Poljoprivrednom fakultetu Katoličkog sveučilišta Presvetog Srca u Piacenzi Giuseppe Bertoni. U razgovoru za novinsku agenciju ZENIT on je kritizirao “katastrofalni senzacionalizam kojim se tisak odnosi prema biotehnologiji”. On je osobito odbacio “ideju da se znanstveni napredak promatra kao nešto od čega treba strahovati”.
“Istina je da se etičke granice moraju poštivati, no poglavito je istina da se stvarnost biotehnologije mora upoznati; eto zašto kažem da ako poznajete biotehnologiju nećete je se bojati”, rekao je prof. Bertoni. Pritom je pojasni da je “cijepljenje primjer kako biotehnologija primijenjena u medicini donosi koristi”. Glede kloniranja životinja, prof. Bertoni rekao je kako bi se njime moglo konačno riješiti problem vrsta koje izumiru. Istaknuo je kako se to trenutno čini s pandama, a može se primijeniti i na ostale životinjske vrste.