Istina je prava novost.

SEMINAR SOCIJALNE I PASTORALNE SLUŽBE U SLAVONSKOM BRODU

Slavonski Brod, 13. 11. 2000. (IKA) - Seminar socijalne i pastoralne službe održan je 11. i 12. studenoga u katehetsko-pastoralnome centru "Vid Mihaljek" u župi Gospe od Brze pomoći u Slavonskom Brodu. Voditelji seminara bili su laici Đurđa Hajdinjak, D

Slavonski Brod, 13. 11. 2000. (IKA) – Seminar socijalne i pastoralne službe održan je 11. i 12. studenoga u katehetsko-pastoralnome centru “Vid Mihaljek” u župi Gospe od Brze pomoći u Slavonskom Brodu. Voditelji seminara bili su laici Đurđa Hajdinjak, Dragan Vidović i Suzana Ivanković koji djeluju pri Filozofskom fakultetu Družbe Isusove u Zagrebu. Taj Fakultet u suradnji s Craighead Institutom za pitanja vjere i života iz Glasgowa priređuje seminare integracije vjere i života u Hrvatskoj po zadanoj metodologiji.
U organizaciji tečaja pomogli su poglavarica sestara uršulinki u Slavonskom Brodu s. Mihaela Dumbović i župnik župe Gospe od Brze pomoći Mato Lešić. Tema prvoga, od ukupno četiri seminara, bila je izgradnja povjerenja i komunikacije s ciljem razviti sposobnosti slušanja i rada u skupinama. Pozdravljajući sudionike seminara s. Mihaela je, kao sudionica prvog tečaja u Hrvatskoj prije pet godina, posvjedočila kako je on “veliko bogatstvo za temeljni duhovni život”. Temelji se na evanđelju i na dostignućima suvremene psihologije i sociologije. Pomaže u upoznavanju osobnosti i reakcije te u otkrivanju “svoga” mjesta u skupini, rekla je s. Mihaela. Na početku seminara voditelji su pojasnili način rada i metodologiju, kojemu je cilj formiranje ljudi za socijalno i pastoralno djelovanje. Ostvaruje se kroz četiri djela-modula od kojih svaki traje po dva dana. Tečaj je utemeljen na razgovoru i razmjeni osobnih životnih iskustava u malim skupinama. Sudionici u skupini potiču se na međusobno slušanje, razvijanje povjerenja i refleksiju iskustava. Oni također vode dnevnik i dobivaju zadatke koji im omogućuju dublje razumijevanje njihovih osobnih iskustava i kristaliziranje slike o kršćaninu danas. Uz radni dio, priređuje se i zajednički objed kojemu je cilj razmijeniti iskustvo. U tijeku prvog dana seminara, 11. studenoga, u pet različitih dijelova tzv. sjednica, provedene su vježbe koje vode boljemu osobnom upoznavanju, slušanju, uočene su zapreke u slušanju te su provedene vježbe povjerenja. Drugog dana rada, 12. studenoga, također u pet sjednica provedene su vježbe koje potiču na razmišljanje o ponašanju koje nije od pomoći u skupini, a zatim su sudionici upućeni na to da iskažu svoju sliku o Bogu i odnos prema Bogu. U nastavku, provedena je dnevna vježba savjesnosti te uvod u rad u skupini kroz zajedničko rješenje “problema”. Rad je završen podsjetnikom o molitvi i oblicima molitve te pojedinačnim pismenim očitovanjem sudionika o seminaru, njegovim dobrim i lošim aspektima.
Do drugog modula, seminara, koji će se održati 13. i 14. siječnja, sudionici će se sastajati u bazičnim skupinama kako bi utvrdili “naučeno”.
U radu seminara sudjelovalo je 36 vjeroučitelja i ostalih zauzetih vjernika laika.