KRIŽEVO U OGULINU
Ogulin (IKA )
Ogulin, 15. 9. 2000. (IKA) - Župni blagdan Uzvišenja svetog Križa ili Križevo te 500. obljetnica osnutka grada svečano su proslavljeni 14. rujna u Ogulinu. Misno slavlje u parku ispred crkve Sv. Križa pred više tisuća vjernika predvodio je zagrebački na
Ogulin, 15. 9. 2000. (IKA) – Župni blagdan Uzvišenja svetog Križa ili Križevo te 500. obljetnica osnutka grada svečano su proslavljeni 14. rujna u Ogulinu. Misno slavlje u parku ispred crkve Sv. Križa pred više tisuća vjernika predvodio je zagrebački nadbiskup u miru kardinal Franjo Kuharić u koncelebraciji s ogulinskim župnikom mr. Tomislavom Šporčićem, župnim vikarom Richardom Pavlićem te desetak gostiju svećenika. Na slavlju je bilo nazočno gradsko poglavarstvo na čelu s gradonačelnikom Ivanom Vučićem, predstavnici kulturnih i društvenih institucija te paroh SPC Miloš Orelj iz Drežnice. Govoreći o blagdanu kardinal Kuharić podsjetio je kako je križ izraz Božje neizmjerne ljubavi. Križ ima dva lica. Jedno je mučilište i tama te na nj uzdignuti grijesi, a drugo je svjetlo lice ljubavi. “Križ nije jeftina ljubav. Križ je dokaz kojom mjerom Bog ljubi čovjeka”, rekao je propovjednik poručujući kako križ nije samo znak patnje, već je i zalog uskrsnuća. “Nema čovjeka, obitelji niti naroda bez križa. Povijest hrvatskoga naroda je povijest križa. Uvijek smo bili krivi, uvijek optuživani da nam se otme ognjište. Bili smo krivi, jer smo slobodni”, rekao je kardinal osvrćući se na povijesne prilike i događanja u posljednjim desetljećima. Kardinal je pozvao vjernike, posebice mlade da nastave živjeti vjeru u Kristov križ koji su Hrvati izabrali prije trinaest stoljeća. Pozdravljajući nazočne i posebno kardinala Kuharića, mons. Šporčić osvrnuo se i na jubilej grada Ogulina. “Ogulin slavi svoj jubilej 500 godina postojanja. Kroz sve to vrijeme on je kršćanski i katolički. On je gradio svoju povijest na temeljima kršćanske civilizacije. Župna crkva Sv. Križa izgrađena je prije 207 godina, ali Ogulin je označen sv. Križem od samog početka. On je niknuo u podnožju grada Modruša kao njegov sljednik i kao dokaz opstanka i života Hrvata katolika u ovom dijelu lijepe naše domovine”, rekao je Šporčić.
U sklopu priprema na svetkovinu u župi je održano više liturgijskih i kulturnih susreta počevši od blagdana Male Gospe, kada je bio susret i blagoslov male djece, a dan kasnije bio je susret s vjeroučenicima, srednjoškolcima i studentima. U nedjelju 10. rujna održana je Katehetska nedjelja te je u popodnevnim satima blagoslovljena nova filijalna crkva Sv. Antuna Padovanskoga u Ogulinskom Hreljinu. Ponedjeljak je bio rezerviran za bolesnike i nemoćnike, a misu je vodio vlč. Pavlić koji je podijelio i sakrament bolesničkog pomazanja. U utorak je misu za župne suradnike predvodio Ante Luketić, upravitelj župe Generalski Stol. U srijedu je svečanu večernju misu na kojoj su sudjelovali čelnici grada, djelatnici na području kulture, školstva, politike, gospodarstva i medija predvodio don Anton Šuljić, glavni urednik IKA-e.
U sklopu proslave glavne župne svetkovine i Dana grada Ogulina u srijedu je predstavljen župni list “Zov”, a nakon toga je u povodu 500. obljetnice grada u dvorani Pučkog sveučilišta predstavljena monografija “Ogulin”. Na predstavljanju te značajne monografije sudjelovali su predsjednik Matice hrvatske dr. Josip Bratulić, dopredsjednik Matice Stjepan Sučić, prof. Višnja Lipošćak predsjednica Matice hrvatske Ogulin koje je i izdalo monografiju te ostali stručnjaci. U prigodnom programu sudjelovali su sopranistica Ivanka Boljkovac, prof. Josip Magdić, Ambrozije Puškarić te Hrvatsko pjevačko društvo “Klek” Ogulin.