Istina je prava novost.

DIJAMANTNI JUBILEJ FRA PAVLA MELADE

Kaštel Štafilić, 1. 7. 2000. (IKA) - Na svetkovinu sv. Petra i Pavla u četvrtak 29. lipnja u Kaštel Štafiliću dr. fra Pavao Melada franjevac Provincije Presvetog Otkupitelja, dugogodišnji tajnik i predsjednik Papinske međunarodne marijanske akademije u

Kaštel Štafilić, 1. 7. 2000. (IKA) – Na svetkovinu sv. Petra i Pavla u četvrtak 29. lipnja u Kaštel Štafiliću dr. fra Pavao Melada franjevac Provincije Presvetog Otkupitelja, dugogodišnji tajnik i predsjednik Papinske međunarodne marijanske akademije u Rimu proslavio je dijamantni svećenički jubilej u župnoj crkvi u kojoj je kršten prije 85 godina i u kojoj je slavio mladu misu na isti dan prije 60 godina. Svečanu koncelebriranu misu predvodio je jubilarac, a suslavili su brojni biskupijski i redovnički svećenici. Pozdravnu riječ uputio je župnik don Mate Čulić, a fra Franjo Kamenjarin održao je propovijed. Na kraju misnoga slavlja čestitke Svetog Oca, kardinala Angela Sodana i provincijala fra Jure Brkana pročitao je provincijalov izaslanik fra Stjepan Grgat. Župnik je u ime cijele župe čestitao fra Pavlu i nabrojio neke od čestitaka, među ostalima, kardinala Vinka Puljića, nadbiskupa Josipa Bozanića, Ante Jurića, Frane Franića kao i mnogih ostalih biskupa, svećenika i vjernika, među kojima su čestitke dr. Adalberta Rebića predsjednika Hrvatskoga mariološkog instituta, dr. Davorina Rudolfa, veleposlanika RH u Rimu i ostalih.
Fra Pavao koji je toga dana slavio krsni i redovnički imendan te dijamantni misnički jubilej nakon mise zahvalio je Bogu, Bogorodici i svima koji su mu pomogli da ostvari svoje svećeničko i redovničko zvanje i sve što je učinio kao tajnik i predsjednik PAMI od 1946. do 1996. Živio je u Rimu, ali je obišao sve kontinente organizirajući svjetske mariološke i marijanske kongrese, među kojima mu je najdraži onaj iz 1971. godine, održan u Zagrebu i Mariji Bistrici. Po svečarevoj želji koncelebranti su pošli pred Gospin oltar na kojemu se štuje slika Čudotvorne Gospe Štafilićke koju je kralj Žigmund 1508. godine darovao u Krakovu biskupu Ivanu Stafilcu koji je osnovao Kaštel Štafilić i sliku darovao župskoj crkvi. Pred tom je slikom mali Petar izmolio redovničko zvanje i postao fra Pavao. Nakon kratkoga svečareva pozdrava svi su po njegovoj želji zapjevali “Rajska Djevo, Kraljice Hrvata”. Za obiteljskim stolom našla se rodbina, svećenici, redovnici i prijatelji. Fra Kruno Bekavac u ime uprave Provincije čestitao je svečaru i predao mu prigodni dar. Fra Petar Lubina tajnik HMI i urednik lista “Marija” predao je svečaru prvi primjerak knjige “Gospin organizator” koje opisuje život i djelovanje fra Pavla, “Gospina magarčića” (kako on sam sebe nazivlje) koji je nosio sve terete i zaduženja u PAMI u tijeku pola stoljeća. Nakon više od pedeset godina djelovanja u Rimu fra Pavao vratio se u domovinu i sada živi u samostanu Gospe Karmelske u Omišu.