DAN BOLESNIKA I BLAGDAN GOSPE LURDSKE U RIJECI
Rijeka (IKA )
Oko 250 bolesnika okupilo se petak 11. veljače na svečanome misnom slavlju u crkvi Gospe Lurdske u Rijeci u povodu Svjetskog dana bolesnika koji se slavi na blagdan Gospe Lurdske.
Rijeka, 12. 2. 2000. (IKA) – Oko 250 bolesnika okupilo se petak 11. veljače na svečanome misnom slavlju u crkvi Gospe Lurdske u Rijeci u povodu Svjetskog dana bolesnika koji se slavi na blagdan Gospe Lurdske. Misu je predvodio riječko-senjski nadbiskup Anton Tamarut zajedno s 12 svećenika. Nadbiskup Tamarut u propovijedi je istaknuo kako su bolesnici “trpeći udovi Crkve” te se od vjernika očekuje da im iskazuju ljubav i solidarnost. Bolesnici, rekao je nadbiskup, nisu beskorisni ili pak suvišni, budući da je sam Isus patnjom čovjeku i svijetu donio spasenje.
Večernje misno slavlja blagdana predvodio je provincijal Hrvatske franjevačke provincije sv. Jeronima iz Zadra dr. fra Bernardin Škunca.
Proslavi blagdana prethodila je trodnevnica koju su predvodili upravitelji marijanskih svetišta Riječko-senjske nadbiskupije koje je nadbiskup odredio za jubilejski oprost. Tako je prvi dan trodnevnice u utorak 8. veljače predvodio vlč. Bogdan Zović iz svetišta Gospe od Čudesa kod Oštarija. U srijedu 9. veljače trodnevnicu je vodio vlč. Nikola Komušanac iz svetišta Majke Božje od Krasna na Velebitu dok je trodnevnicu posljednjeg dana predvodio vlč. Ivan Troha iz svetišta Majke Božje na Gori na Velebitu. Svakog dana trodnevnice molila se krunica u 18.30 sati, a potom je u 19 sati bila misa s propovijedi. Nakon misnog slavlja svaki je upravitelj svetišta ukratko vjernicima predstavio svoje svetište.
U povodu Dana bolesnika, a u organizaciji Odbora za bolesnike Pastoralnog vijeća Riječko-senjske nadbiskupije i proširenoga Organizacijskog odbora na čelu s dr. Blaženkom Kozulić, 10. veljače navečer u prostorijama Hrvatskoga kulturnog doma na Sušaku održana je javna tribina o temi “Medicina u mijeni vremena”. Na tribini, koja je okupila više od tristo sudionika, nastupili su predavači dr. Ivo Drešćik, mons. Nikola Radić, dr. Ante Simonić, vms Elda Karadža, a voditelj je bio mr. Tomislav Rogić, dok je u umjetničkom programu sudjelovao školski zbor “Scuola medica” iz Rijeke s voditeljicom prof. Ines Turković.