"PREDSJEDNIK NYERERE BIO JE ČOVJEK VJERE" Američki misionari iz Maryknolla u povodu smrti tanzanijskog predsjednika Juliusa Kambarage Nyererea
Washington (IKA/CNS )
Washington, 19. 10. 1999. (IKA/CNS) - U povodu smrti predsjednika Tanzanije Juliusa Kambarage Nyererea, s. Margaret Rose Winkelmann iz Maryknolla, koja je kao misionarka djelovala u Tanzaniji od 1948. do 1992. godine, rekla je da je "on bio istinski Afr
Washington, 19. 10. 1999. (IKA/CNS) – U povodu smrti predsjednika Tanzanije Juliusa Kambarage Nyererea, s. Margaret Rose Winkelmann iz Maryknolla, koja je kao misionarka djelovala u Tanzaniji od 1948. do 1992. godine, rekla je da je “on bio istinski Afrikanac upravo po tome što je dobrô svih ljudi stavljao uvijek ispred svoga osobnog dobra”, dodavši kako je Nyerere “shvaćao kršćanstvo, naučavanja Crkve, te je bio svjestan odgovornosti koje proističu iz vjerovanja u Boga”. O. Michael Snyder iz Maryknolla, koji je 19 godina pastoralno skrbio u Tanzaniji, izjavio je kako je Nyerereovo nastojanje na pomirenju među narodima na području afričkih Velikih jezera “naučilo ljude predanju i odanosti, čime je bio protkan čitav njegov život”.
Biskup David Konstant, predsjednik Odjela za međunarodne poslove katoličke Biskupske konferencije Engleske i Walesa, rekao je kako je Nyerereova “filozofija bila jednostavan kršćanski socijalizam koji se temeljio na ljubavi, dijeljenju i radu… Premda njegova zemlja za njegova života nije nikada uživala u materijalnom bogatstvu, imala je priliku uživati u vremenu stvarnog mira i stabilnosti”. Svoje divljenje prema Nyerereu izrazio je i predsjednik Svjetske banke James Wolfensohn, rekavši da “dok su svjetski ekonomisti raspravljali o priljevu kapitala, predsjednik Nyerere je govorio kako ništa nije važnije od toga da se ljudima omogući da nauče čitati i pisati te da imaju pristup pitkoj vodi”.
Nyerereu, koji je bio katolik, oženjen i imao je osmero djece, dijagnosticirana je kronična leukemija protekle godine. Umro je u 77. godini života od posljedica jakoga moždanog udara 14. listopada u jednoj londonskoj bolnici, u kojoj se nalazio na odjelu intenzivne skrbi od 1. listopada ove godine. Bio je predsjednik Tanzanije od 1962. do 1985. godine. Sve do bolničkog liječenja zbog leukemije u rujnu, nastavio je s radom u politici te je predvodio mjesna mirnodopska nastojanja. Njegovo posljednje takvo nastojanje bilo je uključivanje u pregovore oko okončanja rata u susjednome Burundiju. Nyerere je napustio službu učitelja u katoličkoj školi 1955. godine, kako bi osnovao najveću političku stranku u tadašnjoj Republici Tanganyika, te je vodio kampanju za samoupravu. Tanganyika, koja je bila teritorij pod skrbi UN-a pod britanskom upravom, postala je neovisna 1961. godine. Tanganyika i otočna Republika Zanzibar ujedinile su se u Ujedinjenu Republiku Tanzaniju 1964. godine. Zanzibar je zadržao unutrašnju samoupravu.
Brzojav sućuti u povodu Nyerereove smrti predsjedniku Tanzanije Benjaminu Mkapi uputio je i papa Ivan Pavao II. U brzojavu, koji je potpisao državni tajnik Svete Stolice kardinal Angelo Sodano, Papa hrabri ožalošćeni narod Tanzanije da poput svoga prvog predsjednika uvijek “služi dobru zemlje u istinskoj pravdi i uz poštivanje prava i dostojanstva svih”.